Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Η Μαν. Γιουνάιτεντ θύμωσε την Μπάγερν

Στα ημιτελικά η ομάδα του Μονάχου, καλή παρουσία από τους Άγγλους

hi-res-1a593e0391e243b46b2834e14a5a1b19_crop_north

Η Μπάγερν Μονάχου προκρίθηκε στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ για τρίτη συνεχή χρονιά, μετά τη νίκη με 3-1 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην «Αλιάντς Αρένα», στον επαναληπτικό της προημιτελικής φάσης και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα στο «Όλντ Τράφορντ».

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε να επιδείξει την παραμικρή συγκίνηση, καθώς οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν «σφιχτές» και «κουμπωμένες» μένοντας στο 0-0, αλλά στο δεύτερο 45λεπτο η κατάσταση ήταν εντελώς διαφορετική.

Οι Άγγλοι πάγωσαν το μεγαλοπρεπές γήπεδο του Μονάχου ανοίγοντας το σκορ με αριστερό «κεραυνό» του Εβρά στο 58΄ αλλά η χαρά των παικτών του Ντέιβιντ Μίες κράτησε ελάχιστα καθώς στο επόμενο λεπτό ο Μάντζουκιτς έκανε το 1-1 από σέντρα του Γκέτσε.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα άνοιξε το ρυθμό της και η συνέχεια ήταν η αναμενόμενη, αφού στο 68΄ ο Μίλερ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του και στο 76΄ ένα από τα συνήθη σόλο του Ρόμπεν ανάγκασε τον Ντε Χέα να μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα του για τρίτη φορά.