Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Θα τα ξαναπούν Μάντσεστερ Γ. και Τσέλσι

163457044Δύο ντέρμπι, αλλά για διαφορετικές διοργανώσεις επιφύλασσε η Κυριακή στην Αγγλία. Ένα για το Πρωτάθλημα και ένα για το Κύπελλο, που και τα δύο έγιναν την ίδια ώρα…

Το σπουδαιότερο ματς ήταν αυτό μεταξύ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και της Τσέλσι, όπου οι «μπέμπηδες» μπήκαν με φόρα από τα αποδυτήρια και στο 11ο λεπτό ήταν ήδη μπροστά στο σκορ, με τα τέρματα των Ερνάντες (5′) και Ρούνεϊ (11′). Στην επανάληψη όμως, οι «μπλε» εξαπέλυσαν την αντεπίθεσή τους και με τα γκολ των Αζάρ (59′) και Ραμίρες (68′), ισοφάρισαν σε 2-2 και έστειλαν τον προημιτελικό του Κυπέλλου σε ρεβάνς.

Για την Premier League, η Λίβερπουλ φιλοξένησε την Τότεναμ σε ένα παιχνίδι με πολλές συγκινήσεις, καθώς το προβάδισμα άλλαξε τρεις φορές κατοχή. Οι «κόκκινοι» προηγήθηκαν με τον Σουάρες, όμως ο Βερντόχεν όχι απλά ισοφάρισε, αλλά έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, ωστόσο η ομάδα του Μπρένταν Ροτζερς δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Με τον Ντάουνινγκ έφερε το παιχνίδι και πάλι στα ίσια, ενώ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζέραρντ έδωσε τη νίκη στην Λίβερπουλ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Νόριτς-Σαουθάμπτον 0-0
ΚΠΡ-Σάντερλαντ 3-1 (33′ Μπεντέκε, 45′ Αγκμπολαχόρ/32′ Μπάκερ-αυτ)
Γουέστ Μπρομ-Σουόνσι 2-1 (33′ Μουρ, 61′ Ντε Γκουζμαν/40′ Λουκάκου-αυτ.)
Ρέντινγκ-Άστον Βίλα 3-1 (30′ Ρεμί, Τόουνσεντ, 90′ Γιένας/20′ Φλέτσερ)
Νιούκαστλ-Στόουκ 2-1 (72′ Καμπαγιέ, 90′ Σισέ/67′ Γουόλτερς)
Λίβερπουλ-Τότεναμ 3-2 (21 Σουάρες, 66′ Ντάουνινγκ, 82′ Τζέραρντ/45′, 53 Βερντόχεν)