Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Θρίαμβος της Βαλένθια: 3-1 την Ατλέτικο Μαδρίτης!

Μέσα σε 13 λεπτά η Βαλένθια σημείωσε τρία γκολ και πήρε τη νίκη κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης που ήταν αγνώριστη αμυντικά.

thumbnail (1)Οι «νυκτερίδες» άνοιξαν το σκορ με αυτογκόλ του Μιράντα στο 6′. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Αντρέ Γκόμες διπλασίασε το σκορ και έξι λεπτά αργότερα ο Οταμέντι με κεφαλιά, ύστερα από κόρνερ του Πιάτι, έγραψε το 3-0.

Οι ροχιμπλάνκος κατάφεραν να μειώσουν με τον Μάντζουκιτς στο 28′ ενώ κέρδισαν πέναλτι μετά από χέρι του Γκαγια. Ο Σικέιρα ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Άλβες απέκρουσε.

Βαλένθια: Άλβες, Μπαραγκάν, Μουστάφι, Οταμέντι, Γκαγιά, Παρέχο, Φουέγο, Γκόμες (71′ Φιλίπε), Ροδρίγο, Πάκο (75′ Φεγκουλί), Πιάτι (63′ Ορμπάν).

Ατλέτικο: Μογιά, Γκάμεθ, Μιράντα, Γοδίν, Σικέιρα, Γκάμπι, Τιάγκο (72′ Γκαρθία), Κόκε, Γκριεζμάν (66′ Τσέρτσι), Τουράν (69′ Χιμένες), Μάντζουκιτς.