Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Θρίαμβος της Βραζιλίας σε γκραν γκινιόλ!

Αποθέωση για τη Βραζιλία στην πρεμιέρα του Μουντιάλ…

brazil-neymar

Με γκολ στις καθυστερήσεις η Σελεσάο έφτασε στη νίκη-χρυσάφι (3-1) επί της Κροατίας που, στιγμές πριν, είχε χάσει την ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Απίστευτα κι όμως αληθινά τα όσα συνέβησαν στο ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ παιχνίδι της πρεμιέρας του Παγκοσμίου Κυπέλου –μία από τις κορυφαίες, αν όχι η ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΠΡΕΜΙΕΡΑ Μουντιάλ.

Όσκαρ ο εκτελεστής στο «συν 2» (των καθυστερήσεων) του μεγάλου ματς, με «μυτάκι» αλλά… Ρομάριο κι ενώ, ελάχιστα πριν, ο Ζούλιο Σέζαρ κρατούσε ζωντανή την Βραζιλία αποσοβώντας γκολ από τα πόδια του Πέρισιτς…

Με πέναλτι η Βραζιλία είχε φτάσει στο 2-1 και στην ανατροπή στο 69ο λεπτό. Το πέναλτι για τη Βραζιλία δόθηκε μετά από τράβηγμα του Λόβρεν στον Φρεντ, μια φάση για την οποία διαμαρτυρήθηκαν οι Κροάτες.

Το ερώτημα: ήταν (πέναλτι);

Για τους βραζιλιάνους και τους απανταχού στον κόσμο φίλους τους ναι, ήταν. Για… τους υπόλοιπους, χρεώνεται ως μια «τραβηγμένη απόφαση» από τον Ιάπωνα διαιτητή.