Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Ισπανία: άλλα πέντε η Ρεάλ…

Ηταν να μην πάρει φόρα η Ρεάλ Μαδρίτης… Η «βασίλισσα» μετά την ήττα από την Ατλέτικο στο ντέρμπι της πόλης, δεν πέφτει κάτω από τα πέντε γκολ!

pegasus_LARGE_t_1041_106371926Πέντε έριξε στη Βασιλεία στην πρεμιέρα του Champions League, 8 την προηγούμενη αγωνιστική στην Λα Κορούνια και 5 απόψε στην Ελτσε, που έκανε το… λάθος να προηγηθεί.

Ο Ρονάλντο έκανε άτσαλο πέναλτι σουτάροντας τον αντίπαλό του αντί για τη μπάλα, όμως μετά πήρε το αίμα του πίσω κάνοντας καρέ τερμάτων! Η Ελτσε λοιπόν προηγήθηκε με το εξαιρετικό χτύπημα του Αλμπάκαρ στο 15′, παρά την πολύ καλή εκτίναξη του Κέιλορ Νάβας, όμως ο Μπέιλ στο 20′ με κεφαλιά που έπνιξε ο Μανού Ερέρα ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 28′ ο διαιτητής έδωσε πέναλτι στον Μαρσέλο, το οποίο δεν το έδινε ούτε ο Αντσελότι με τον Πέρεθ μαζί κι ο Ρονάλντο έκανε το 2-1 από την άσπρη βούλα. Στο 32′ ο Πορτογάλος σκόραρε εκ νέου για το 3-1, στο 80′ σκόραρε και πάλι με πέναλτι, που αυτή τη φορά ήταν, ενώ ολοκλήρωσε το καρέ του στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Ρεάλ είχε να βάλει συνολικά 18 γκολ σε τρία ματς από τον Σεπτέμβριο του 1987 ήτοι 27 χρόνια, ενώ ο Ρονάλντο ετοιμάζεται να καταρρίψει όλα τα ρεκόρ του Ντι Στέφανο με το δεύτερο σερί ματς που σημειώνει πάνω από τρία γκολ. Επτά σε δυο ματς έχει ο Πορτογάλος, τι άλλο να κάνει; Απόψε ισοφάρισε τον Σαντιγιάνα στα 186 τέρματα στο πρωτάθλημα και βρίσκεται πίσω από τον Ντι Στέφανο (216) και Ραούλ (228).

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Τρίτη

Ρεάλ – Έλτσε 5-1 (20′ Μπέιλ, 28′ πεν., 32′, 80′ πεν., 90+3» Ρονάλντο – 15′ πεν. Αλμπάκαρ)

Θέλτα – Λα Κορούνια (23:00)