Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Καμπιονάτο: ισοπαλία η Μίλαν με Εμπολι

Στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 4ης αγωνιστικής στην Ιταλία, η Μίλαν ήρθε ισόπαλη 2-2 εκτός έδρας με την Εμπολι.

pegasus_LARGE_t_1041_106371933Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν από νωρίς με 2-0, οι «ροσονέρι» ισοφάρισαν, είχαν δοκάρι για να κάνουν την ανατροπή, πίεσαν στο τελευταίο 10λεπτο που η Εμπολι έμεινε με 10 παίκτες, όμως δεν κατάφεραν να σημειώσουν το γκολ της νίκης κι έφυγαν με τον βαθμό.

Ο Λορέντζο Τονέλι άνοιξε το σκορ στο 13′, ενώ ο Πουτσιαρέλι έβαλε μπροστά την ομάδα του με δύο τέρματα στο 21′. Η Μίλαν αντέδρασε και μείωσε με τον Φερνάντο Τόρες να σκοράρει στο ντεμπούτο του στην βασική 11άδα πριν βγει το ημίχρονο (43′).

Ο Κεϊσούκε Χόντα έφερε το ματς στα ίσα στο 58′, ο Βαλντιφιόρι αποβλήθηκε με δυο κίτρινες μέσα σε δύο λεπτά (86′) όμως στο υπόλοιπο του αγώνα και στις καθυστερήσεις δεν άλλαξε τίποτα παρά την πίεση των φιλοξενούμενων.