Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

«Καρέ» τίτλου για Ολυμπιακό

Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν 4-0 τον ΠΑΟΚ και απέκτησαν διαφορά ασφαλείας για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος…

ρ

Αέρας… τίτλου στον Πειραιά, μετά την εμφατική νίκη του Ολυμπιακού επί του ΠΑΟΚ με 4-0 στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της SuperLeague.

Ένα ματς για το οποίο ο «δικέφαλος» παρουσιάστηκε πλήρως ανέτοιμος, με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να κάνει ούτε μία αξιόλογη φάση μπροστά από την εστία του Ρομπέρτο.

Ακόμη και στο πρώτο μισάωρο που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, οι παίκτες του Στέφενς τα… χαλούσαν στην τελική πάσα, με αποτέλεσμα ο Ισπανός τερματοφύλακας να μην απειλείται.

Αντιθέτως, οι γηπεδούχοι ήταν πιο ουσιαστικοί και στο 35ο λεπτό με τον Μήτρογλου άνοιξαν το σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενοι 1-0.

Με τον Στοχ να γίνει αλλαγή, ο ΠΑΟΚ έχασε κατά κράτος τον χώρο του κέντρου και παραδόθηκε στις… ορέξεις του Ολυμπιακού, ο οποίος όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε στροφές.

Ειδικά μάλιστα μετά το γκολ του Σαβιόλα, οι φιλοξενούμενοι παρέδωσαν τα… όπλα, κάτι που δεν άφησαν οι «ερυθρόλευκοι» να περάσει ανεκμετάλλευτο και με τους Φουστέρ και Κάμπελ διαμόρφωσαν το τελικό 4-0.

Ένα αποτέλεσμα, που δίνει στον Ολυμπιακό προβάδισμα 6 βαθμών από τον δεύτερο ΠΑΟΚ.

ΣΑΒΒΑΤΟ
Πλατανιάς-Απόλλων Αθηνών 2-0 (43′ Γουνδουλάκης, 62′ Κατάι)
ΠΑΣ Γιάννινα-ΟΦΗ 2-1 (63′ Ντε Βισέντι, 73′ Τσουκαλάς/83′ Μακουκούλα)
Άρης-Παναθηναϊκός 0-2 (43′, 77′ Κλωναρίδης)

ΚΥΡΙΑΚΗ
Πανιώνιος-Ατρόμητος 2-1 (5’ Γιάννου, 38’ Αραβίδης/70’ Δημούτσος)
Βέροια-Καλλονή 0-3 (6’ Γιονάν, 27’ Ποντάνι, 79’ Λεοζίνιο)
Εργοτέλης-Πανθρακικός 3-1 (45’ Βερπακοφσκις, 60’ Ρομάνο, 90’ Διαμαντάκος/11’ Τζάνης)
Παναιτωλικός-Λεβαδειακός 2-1 (17’, 50’ Μπικέ/43’ Μουλόπουλος)
Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 4-0 (35’ Μήτρογλου, 60’ Σαβιόλα, 74’ Φουστέρ, 80’ Κάμπελ)