Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Λύγισαν στις λεπτομέρειες τα κορίτσια του Ολυμπιακού στο πόλο…

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού πάλεψαν απέναντι στην κορυφαία ομάδα της Ευρώπης, την Σαμπαντέλ, αλλά λύγισαν στις λεπτομέρειες.

1171577Μια ανάσα από την κορυφή της Ευρώπης έφτασαν τα κορίτσια του Ολυμπιακού που ηττήθηκαν 9-8 από την ισπανική ομάδα, στο Ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ που έγινε στη Βαρκελώνη.

Κανονικό γκολ της Μπιανκόνι ακυρώθηκε δύο λεπτά πριν το φινάλε της 3ης περιόδου, με την μπάλα να έχει περάσει ολοφάνερα τη γραμμή, αλλά ήταν και το χαμένο πέναλτι της Ιταλίδας, λίγο νωρίτερα (3:54 πριν το τέλος της 3ης περιόδου) που έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του ματς.

Αυτό, πάντως, που μετράει πάνω από όλα είναι πως οι ερυθρόλευκες πραγματοποίησαν μια εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στην καλύτερη ομάδα της Ευρώπης που αγωνίστηκε, ουσιαστικά, εντός έδρας, την κοίταξαν στα… μάτια και στις λεπτομέρειες δεν κατάφεραν να φτάσουν στην κορυφή του γυναικείου πόλο στην Ευρώπη.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 3-2, 4-2, 1-2.

Σαμπαντέλ: Εστέρ, Ορτίθ 1, Εσπάρ 2, Ριξτ 1, Αμπεγιάν, Παρέχα 2, Κόρντομπες, Γκαρσία 2, Πένια, Σέιντμαν, Ντομενέκ, Φόρκα 1, Σάντσεθ.

Ολυμπιακός: Χρ. Διαμαντοπούλου, Τετζαλίδου 2, Ελ. Πλευρίτου 1, Σώρα, Μανωλιουδάκη 1, Αβραμίδου, Ασημάκη 1, Μ. Πλευρίτου, Καλογεράκου, Σάουθερν 1, Μπιανκόνι 2, Νιαρχάκου, Σταματοπούλου.