Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Μάγκας ΠΑΟΚ στη Σμύρνη: 87-81 την Καρσίγιακα μετά από δύο παρατάσεις!

Μέσα σε μια καυτή έδρα, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 81-87 την Καρσίγιακα, σε ένα παιχνίδι (ποδαρικό στο EuroCup) που δεν το παράτησε ποτέ, το πίστεψε ως το τέλος και με πρωταγωνιστές τους Χαραλαμπίδη και Οντουμ πήρε ένα τεράστιο διπλό!

3037_mainΟ ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει μια πολύ μεγάλη νίκη μέσα στην Σμύρνη, σε μια «καυτή» έδρα και απέναντι σε μια ομάδα που ανήκει στις καλύτερες της Τουρκίας.

Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου, μπήκαν πολύ διαβασμένοι στο πρώτο δεκάλεπτο και με τον Οντουμ να κρατάει τη «μπαγκέτα» επιθετικά, την έκλεισαν όντας μπροστά με 18-19.

Οι Τούρκοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, δυνάμωσαν πολύ την άμυνα τους, έκλεισαν εξαιρετικά τη ρακέτα τους, βρήκαν λύσεις στην επίθεση από τον Ντίξον, ο ΠΑΟΚ σκόραρε μόλις επτά πόντους σε δέκα αγωνιστικά λεπτά και στο ημίχρονο, η Καρσίγιακα ήταν μπροστά με 30-26.

Ιδιο το σκηνικό και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου με τους Τούρκους να φτάνουν μέχρι και το συν 10 (41-31). Κάπου εκεί οι παίκτες του Μαρκόπουλου «αφυπνίστηκαν», άρχισαν να σφίγγουν την άμυνα τους, μάζεψαν άμεσα τη διαφορά (41-38) και έμειναν ζωντανοί στο παιχνίδι.

Στην τέταρτη περίοδο, ανέλαβε (και πάλι) ο Χαραλαμπίδης που έδινε λύσεις στην επίθεση, για να φτάσουμε στο τέλος, με τον Ντίξον να ευστοχεί σε μία βολή και τον Παλάσιος (που σκόραρε 27 πόντους) να κάνει ένα φάουλ-δώρο στον Κάρτερ στα δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο Αμερικανός του ΠΑΟΚ ευστόχησε και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Ο ΠΑΟΚ δε μπορούσε να σκοράρει στα 2.30 λεπτά της παράτασης, αλλά έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσια, μέχρι που προηγήθηκε με 71-73 με καλάθι-φάουλ του Κάρτερ. Οι Τούρκοι όμως ισοφάρισαν, ο ΠΑΟΚ έκανε λάθος στην τελευταία επίθεση και το παιχνίδι πήγε στη δεύτερη παράταση.

Εκεί οι παίκτες του Μαρκόπουλου, φάνηκαν πιο φρέσκοι και με πιο καθαρό μυαλό. Ο Ντίξον που είχε παίξει… 45 λεπτά, άρχισε να «θολώνει» τα τρίποντα των Τούρκων ήταν άστοχα και το καλάθι του Τσόχλα στο 79-84 ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τελικά με 81-87 πήρε ένα τεράστιο διπλό, τόσο για τη συνέχεια στο Eurocup όσο και για τη δική του αυτοπεποίθηση και τώρα το Σάββατο πηγαίνει στο Παλέ, για να αντιμετωπίσει τον Αρη.

Τα δεκάλεπτα: 18-29, 30-26, 49-44, 66-66, 73-73, 81-87.

Καρσίγιακα (Ο. Σαρίτσα): Ντεμίρ, Παλάσιος 29, Ερσέκ 2, Κοτς, Ντίξον 25(1), Σονσίρμα, Γκέιμπριελ 6, Ντίμπλερ 8 (1), Στρόμπερι 9, Αλτάι 2.

ΠΑΟΚ (Σ. Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 9 (4 ασ.), Λιάπης, Χαραλαμπίδης 19 (8/9 βολ., 3/7 τρ.), Κάρτερ 14 (9 ριμπ., 4 κλ.), Κακαρούδης 2, Τσόχλας 2, Δέδας, Μαργαρίτης 10 (4 ριμπ.), Οντουμ 22 (6/8 διπ., 7/8 βολ.), Βον 6 (6 ριμπ.), Σαλούστρος 3.