Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Μπορεί και χωρίς τον Μήτρογλου

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα του Εργοτέλη 3-0 στο Καραϊσκάκη, δείχνοντας οτι ξέρει να τα καταφέρνει και χωρίς τον πρώτο του σκόρερ.

g4442222

Το μεγάλο ερώτημα για τον Ολυμπιακό, πριν τον αγώνα με τον Εργοτέλη, δεν ήταν τόσο η νίκη, όσο η αντίδραση που θα δείξουν οι «ερυθρόλευκοι» παίζοντας χωρίς τον Κώστα Μήτρογλου.

Κρίνοντας από τη νίκη με 3-0 και τον τρόπο με τον οποίο αυτή ήρθε, ο Μίτσελ θα πρέπει να έχει μείνει κάτι παραπάνω από ευχαριστημένος.

Οι Πρωταθλητές Ελλάδας, παίζοντας μπροστά σε 15.000 θεατές στο Καραϊσκάκη, άνοιξαν νωρίς το σκορ με τον Κάμπελ στο 3ο λεπτό, δείχνοντας από νωρίς τις διαθέσεις τους.

Λίγο αργότερα όμως (19’), ο Ρομάνο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως για να το καταφέρει αυτό χρειάστηκε να χρησιμοποιήσει το χέρι του, κάτι που ανάγκασε τον Δημητρόπουλο να ακυρώσει το γκολ.

Έτσι, φτάσαμε στις τελευταίες στιγμές του πρώτου ημιχρόνου, όπου ο Ολαϊτάν εκμεταλλεύτηκε την καταπληκτική προσπάθεια του Σάμαρη και έκανε το 2-0.

Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε από τον Ντομίνγκεζ στο 62’.

ΣΑΒΒΑΤΟ
Αστέρας Τρίπολης-Παναιτωλικός 3-0 (1΄Ντε Μπλάσις, 25’ Ζησόπουλος, 60’ Καράσκο)
Πλατανιάς-Ατρόμητος 1-1 (25’ Τόρες/37’ Παπαδόπουλος)
Απόλλων Αθηνών-Παναθηναϊκός 1-1 (47’ Παντελίδης/6’ Μπεργκ)

ΚΥΡΙΑΚΗ
Άρης-Πανθρακικός 2-2 (23’ Μανιάς, 62’ Τζουμάνης/6’, 27’ Κάσες)
Βέροια-Λεβαδειακός 4-3 (51’ Μρντάκοβιτς, 63’ Καλτσάς70’ Πετράτσι-αυτ, 79’ Μοχάμεντ/3’ Σανγκινέτι, 60’ Ορτέγκα, 91’ Καπό)
ΟΦΗ-Καλλονή 3-1 (40’, 53’ Παπάζογλου, 88’ Μακουκούλα/32’ Λεοζίνιο)
Πανιώνιος-Ξάνθη 0-0
Ολυμπιακός-Εργοτέλης 3-0 (3’ Κάμπελ, 45’ Ολαϊτάν,μ 62’ Ντομίνγκεζ)