Νίκησε Φενέρμπαχτσε και Ομπράντοβιτς

Σε ένα παιχνίδι που ήταν καταδικασμένο να περάσει σε δεύτερη μοίρα, ο Παναθηναϊκός πήρε σημαντική νίκη με 76-67 επί της Φενέρμπαχτσε

1

Αν και μετά το 35′ έδειξε κάποιες τάσεις αυτοχειρίας, ο Παναθηναϊκός πήρε σπουδαία σε σημασία νίκη, επικρατώντας με 76-67 της Φενέρμπαχτσε για την 11η αγωνιστική του ΤΟP-16 της Euroleague.

Έτσι, οι «πράσινοι» κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά του α” αγώνα στην Τουρκία, όπου είχαν ηττηθεί με σκορ 77-72.

Πάντως, ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να νικήσει ακόμα πιο εύκολα με δεδομένο ότι προηγήθηκε με 15 πόντους διαφορά στο 35′, ωστόσο στη συνέχεια χαλάρωσε και δεν διατήρησε τη συγκέντρωσή του.

Μετά από πολύ καιρό οι «πράσινοι» είχαν καλό ποσοστό έξω από τα 6.75μ. (46%) καθώς τελείωσαν το ματς με 12/26 σουτ (6/21 είχε η Φενέρ). Παράλληλα για ένα ακόμα παιχνίδι έλεγξαν τα ριμπάουντ καθώς πήραν 41 έναντι 29 της Φενέρ,  έχοντας και 9 επιθετικά.

Εξαιρετικός ο Μπράμος ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 23 πόντους και 7/8 τρίποντα, ενώ είχε επίσης 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Καθοριστικός και ο Φώτσης με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Διαμαντίδης είχε 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Αν εξαιρέσει κανείς ένα νεκρό διάστημα μετά το 35ο λεπτό, στο οποίο οι «πράσινoι» χαλάρωσαν, έπαιξαν ένα πολύ καλό β” ημίχρονο με συνέπεια στην άμυνα και προσήλωση στην επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 41-37, 58-49, 76-67.

ΠΗΓΗ: sport24