Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Νίκη στο ντέρμπι με ανατροπή για τη Μπάγερν -νέα… «Ντόρντμουντ» η Βόλφσμπουργκ!

Η Μπάγερν ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της Μπουντεσλίγκα κόντρα στη Ντόρτμουντ επικρατώντας με 2-1 με ανατροπή των Βεστφαλών και διατηρώντας έτσι το +4 από τη Βόλφσμπουργκ.

pegasus_LARGE_t_1301_106403776Η Μπάγερν βρέθηκε στο ημίχρονο να χάνει με 1-0 με γκολ του Ρόιζ στο 31′. Ηταν η φάση, όπου ο Μπενατία έχασε τον βραχύσωμο άσο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Ομπαμεγιάνγκ και με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στη Ντόρτμουντ.

Στο β” μέρος, όμως, τα δεδομένα άλλαξαν. Στο 72′ ο Λεβαντόφσκι ισοφάρισε χωρίς να το πανηγυρίσει για να έρθει στο 85′ με πέναλτι, που κέρδισε ο Ριμπερί από τον Σούμποτιτς, ο Ρόμπεν να διαμορφώσει το τελικό 2-1.

Βόλφσμπουργκ, η «φετινή Ντόρτμουντ»

Αν στην έναρξη του γερμανικού πρωταθλήματος γινόταν ερώτηση για το ποια θα είναι η αντίπαλος της Μπάγερν στη μάχη του τίτλου, άπαντες θα απαντούσαν η Ντόρτμουντ. Δεν είναι, όμως, αυτή… Η «φετινή Ντόρτμουντ», λοιπόν, είναι η Βόλφσμπουργκ, η οποία με τον Βιεϊρίνια στη σύνθεση της από το 16′ λόγω τραυματισμού του Καλιγκιούρι επικράτησε με 4-0 εκτός έδρας της Στουτγκάρδης.

Στο 15′ ο Πέρισιτς άνοιξε το σκορ για τους «λύκους» για να έρθει στις καθυστερήσεις ο Κνόχε με κεφαλιά να δώσει προβάδισμα δυο τερμάτων στους φιλοξενούμενους. Η άλλοτε πρωταθλήτρια Γερμανίας, όμως, δεν σταμάτησε… Συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο 48′ ο Ντε Μπρούινε μετά από ασίστ του Βιεϊρίνια έγραψε το 3-0 με τον Πέρισιτς στο 88′ να διαμορφώνει το τελικό 4-0.

Επιτέλους νίκησε η Βέρντερ

«Εσπασε» το ρόδι η Βέρντερ, η οποία μετά από εννέα στείρες αγωνιστικές πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα με 2-1 εκτός έδρας επί της Μάιντς, στην οποία δεν αγωνίστηκαν οι Καπίνο και Ντε Μπλάσις.

Στο 3′ ο Οκαζάκι έδωσε το προβάδισμα στους οικοδεσπότες, όμως η Βέρντερ ισοφάρισε με κεφαλιά του Ντι Σάντο στις καθυστερήσεις του α” ημιχρόνου που πήρε το ριμπάουντ σε δικό του άστοχο πέναλτι για να έρθει στο 49′ ο ίδιος παίκτης να διαμορφώσει το τελικό 2-1.

Οσο για τη Λεβερκούζεν, ηττήθηκε στο Αμβούργο με 1-0 από την τοπική ομάδα με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο να παίζει σ” όλο το ματς σε ρόλο αμυντικού χαφ στη διάταξη 4-2-3-1 που επέλεξε ο προπονητής του, Ρόγκερ Σμιντ. Το γκολ που έκανε τη διαφορά στο ματς πέτυχε στο 26′ με πέναλτι ο Ράφαελ Φαν Ντερ Φάαρτ.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Σάλκε – Αουγκσμπουργκ 1-0 (37′ Χούντελααρ)

Σάββατο

Μάιντς – Βέρντερ Βρέμης 1-2 (3′ Οκαζάκι – 45+”, 49′ Ντι Σάντο)

Ανόβερο – Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 1-0 (88′ αυτ. Μάντλουνγκ)

Στουτγκάρδη – Βόλφσμπουργκ 0-4 (15′, 88′ Πέρισιτς, 45+” Κνόχε, 48′ Ντε Μπρούινε)

Αμβούργο – Λεβερκούζεν 1-0 (26′ πεν. Φαν ντερ Φάαρτ)

Μπάγερν – Ντόρτμουντ 2-1 (72′ Λεβαντόφσκι, 85′ πεν. Ρόμπεν – 31′ Ρόιζ)