Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Ο Βούκιτς ήταν Καρα(γκα)ντί

Ο 34χρονος επιθετικός χάρισε τη νίκη στον ΠΑΟΚ, με γκολ που πέτυχε στο στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων.

BUi41qpCUAAYTXSΜε την… ψυχή στο στόμα και με φινάλε που θα ζήλευε και ο Χίτσκοκ, κατάφερε να ξεκινήσει με το δεξί ο «δικέφαλος» τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στους ομίλους του Europa League.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 2-1 της Σαχτέρ Καραγκαντί στην άδεια, λόγω τιμωρίας, Τούμπας έχοντας μάλιστα τον Χουμπ Στέφενς στην εξέδρα λόγω της ποινής που έπρεπε να εκτίσει.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ελληνική ομάδα ήταν ο Ζβόνιμιρ Βούκιτς, ο οποίος μπήκε στο 81’ του παιχνιδιού και κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή, χαρίζοντας στους Θεσσαλονικείς τους βαθμούς της νίκης.

Οι φιλοξενούμενοι, αφού ανταπεξήλθαν στην πίεση των πρώτων λεπτών, «πάγωσαν» το παιχνίδι και στο 49ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι στην ανατροπή του Κάνας από τον Κατσουράνη.

Την εκτέλεσή του, την ανέλαβε ο ίδιος, ανοίγοντας το σκορ και γεμίζοντας άγχος του παίκτες του ΠΑΟΚ.

Σιγά σιγά όμως άρχισαν να πατάνε και πάλι στα πόδια τους και στο 75ο λεπτό με τον Αθανασιάδη, ισοφάρισαν σε 1-1, φωνάζοντας ότι είναι ακόμα… ζωντανοί.

Με την πίεση να αυξάνεται ο Γιώργος Γεωργιάδης που εκτελούσε χρέη πρώτου προπονητή, έριξε στο παιχνίδι τον Σέρβο μεσοεπιθετικό για να βοηθήσει στην δημιουργία φάσεων.

Η αποβολή του Πορινάεφ με δεύτερη κίτρινη στο 87’ βοήθησε και ο Βούκιτς στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε το… χρυσό γκολ, ολοκληρώνοντας την ανατροπή για τον ΠΑΟΚ.

1oς Ομιλος
Σεν Γκάλεν – Κούμπαν 2-0 (56′ Καράνοβιτς, 76′ Ματίς)
Βαλένθια – Σουόνσι 0-3 (14′ Μπόνι, 58′ Μίτσου, 62′ Ντε Γκουζμάν)

2oς Ομιλος
Αϊντχόφεν – Λουντογκόρετς 0-2 (60′ Μπέζιακ, 74′ Μίσιντζαν)
Ντιναμό Ζ. – Τσερνομόρετς 1-2 (43′ Φερνάντες 62′ Αντόνοφ, 65′ Ντζιέ Ντζιέ)

3oς Ομιλος
Σταντάρ Λ. – Εσμπιεργκ 1-2 (73′ Μπιά – 63′ Φαν Μούρεν, 90′ Μπακένγκα)
Σάλτσμπουργκ – Ελφσμποργκ 4-0 (36′ Αλαν, 43′ πεν.,69′, 79′ Σοριάνο)

4oς Ομιλος
Μάριμπορ – Ρούμπιν 2-5 (35′ Μίλετς, 73′ Φάζιτς – 23′ Καραντενίζ, 27 Μαρκάνο, 69′ Ερεμένκο, 90′ Ροντόν, 90′ Ριαζάντσεφ)
Ζούλτε – Γουίγκαν 0-0

5oς Ομιλος
Παντούρι – Ντνίπρο 0-1 (38′ Ροταν)
Φιορεντίνα – Πάσος 3-0 (30′ Ροντρίγκες, 67′ Μάτος, 76′ Ρόσι)

6oς Ομιλος
Μακάμπι Τ.Α. – ΑΠΟΕΛ 0-0
Αϊντραχτ – Μπορντό 3-0 (4′ Κάντλετς, 16′ Ρους, 52′ Ντζιακπά)

7oς Ομιλος
Τουν – Ραπίντ 1-0 (62′ Γκόριους)
Ντιναμό Κ. – Γκενκ 0-1 (35′ Σνέουβλι)

8oς Ομιλος
Εστορίλ – Σεβίλλη 1-2 (61′ Μιγκέλ – 59′ Βιτόλο, 77′ Γκαμεϊρό)
Φράιμπουργκ – Λίμπερετς 2-2 (23′ πεν. Σούστερ, 35′ Μεχμέντι – 67′ Καλίτβιντσεφ, 74′ Ράμπουσιτς)