Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Ο Μινιολέ έσωσε την Λίβερπουλ [βίντεο]

Οι «κόκκινοι» ξεκίνησαν με νίκη την εφετινή Premier League λόγω της απόκρουσης του πέναλτι της Στόουκ στο 88’.

176676967Ένα κερί στον Σιμόν Μινιολέ θα πρέπει να ανάψουν στο Λίβερπουλ για τη νίκη τους στην πρεμιέρα του νέου Πρωταθλήματος στην Αγγλία κόντρα στην Στόουκ.

Και αυτό γιατί ένα θετικό αποτέλεσμα, λίγο έλειψε να χαθεί μέσα από τα… χέρια των «κόκκινων» εξαιτίας μίας αψυχολόγητης ενέργειας του Άκερ, ο οποίος δύο λεπτά πριν την συμπλήρωση του 90λεπτου έκανε χέρι, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να κερδίσουν πέναλτι.

Ο Γουόλτερς ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε, ανακουφίζοντας το «Άνφιλντ».

Η νίκη πάντως για την Λίβερπουλ θα μπορούσε να είχε έρθει πιο εύκολα, αν οι Στάριτζ, Ενρίκε, Χάρτισον και Κοουτίνιο ήταν πιο αποτελεσματικοί στο τελείωμα των φάσεων.

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας, ξεχώρισε η εντός έδρας ήττα-σοκ της Άρσεναλ από την Άστον Βίλα με 3-1. Και να σκεφτεί κανείς πως οι «κανονιέριδες» προηγήθηκαν στο 6’ με τον Ζιρού, όμως τα γκολ των Μπεντέκ και Λουνάντους ανάγκασαν να ξεκινήσουν με το… αριστερό το εφετινό Πρωτάθλημα.

Tέλος η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, επικράτησε με εμφατικό τρόπο (1-4) της Σουόνσι στην Ουαλία, με τους Φαν Πέρσι και Ουέλμπεκ να πετυχαίνουν από δύο γκολ.

Σάββατο 17/08
Λίβερπουλ – Στόουκ 1-0 (37′ Στάριτζ)
Άρσεναλ – Άστον Βίλα 1-3 (6′ Ζιρού / 22′, 61′ πέν. Μπεντέκ, 85′ Λούνα)
Νόριτς – Έβερτον 2-2 (52′ Ουίτακερ, 71′ Φαν Βόλφσβινκελ / 61′ Μπάρκλι, 65′ Κόουλμαν)
Σάντερλαντ – Φούλαμ 0-1 (53′ Κασάμι)
Γουέστ Μπρομ – Σαουθάμπτον 0-1 (90′ πέν. Λάμπερτ)
Γουέστ Χαμ – Κάρντιφ 2-0 (13′ Κόουλ, 76′ Νόλαν)
Σουόνσι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-4 (82′ Μπονί / 34′, 72′ Φαν Πέρσι, 36′, 90’+2 Ουέλμπεκ)