Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Ο Μπεργκ καθάρισε την πρόκριση [βίντεο]

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 1-0 του Εργοτέλη στην Κρήτη και πήρε το εισιτήριο για τους «16». Εύκολες προκρίσεις για Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ.

bergΜε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρκους Μπεργκ, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να περάσει στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, ξεπερνώντας το εμπόδιο του Εργοτέλη.

Οι «πράσινοι» εκμεταλλευόμενοι το 2-1 του πρώτου αγώνα στην Λεωφόρο, έπαιξαν όσο έπρεπε για να πάρουν την πρόκριση, δίνοντας προτεραιότητα στην διαφύλαξη του μηδέν στην άμυνα.

Έτσι, οι γηπεδούχοι αναλώθηκαν μόνο σε σουτ που δεν απείλησαν ιδιαίτερα την εστία του Κοτσόλη.

Η καθοριστική στιγμή ήταν στο 48ο λεπτό, όταν μετά το κόρνερ του Πράνιτς, ο Μπεργκ έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 1-0, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του αγώνα.

Από εκείνο το σημείο, οι Κρητικοί δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι για να ανατρέψουν την κατάσταση και έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε την πρόκριση.

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας, με εξαίρεση τους Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ, οι περισσότερες ομάδες της SuperLeague τα βρήκαν… σκούρα κόντρα στους μικρούς.

Ο Λεβαδειακός έμεινε εκτός συνέχεια εξαιτίας ενός γκολ του τερματοφύλακα του Αστέρα στις καθυστερήσεις, ο ΠΑΣ Γιάννινα αποκλείστηκε από τον Αιγινιακό, ενώ ο Πανθρακικός έχασε το εισιτήριο για την φάση των «16» στα πέναλτι, από τη Νίκη Βόλου.

Ο Ολυμπιακός πάντως, παρά το γεγονός οτι δέχθηκε γκολ από τον Φράνγκο στο 8′, κατάφερε με τους Φουστέρα, Βάις, Ολαϊτάν, Ν΄Ντιγκά και Παπασάββα να πάρει τη νίκη με 5-3.

Τέλος, ο ΠΑΟΚ αρκέστηκε στο γκολ του Ολίσε στο 67′ για να σφραγίσει την πρόκριση του Αστέρα Μαγούλας.