Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Ο Ντε Χέα κράτησε τη νίκη της Μάντσεστερ…

Με τα γκολ των Άνχελ Ντι Μαρία και Ράνταμελ Φαλκάο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε την δεύτερη σερί και τρίτη συνολικά νίκη της στην Πρέμιερ Λιγκ απέναντι στην Έβερτον (2-1).

thumbnailΗ Μάντσεστερ οφείλει πάρα πολλά, πάντως, στον τερματοφύλακά της, τον Ντε Χέα ο οποίος βρέθηκε σε εκπληκτική ημέρα, καθώς απέκρουσε πέναλτι ενώ είχε και δύο πολύ μεγάλες επεμβάσεις στις καθυστερήσεις του αγώνα. Το σκορ άνοιξε ο Άνχελ Ντι Μαρία στο 27′ μετά από κακή απομάκρυνση της μπάλας. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ντε Χέα απέκρουσε το πέναλτι του Μπέινς, με την Εβερτον πάντως να ισοφαρίζει στο β” μέρος με κεφαλιά του Νέισμιθ.

Ο Ράνταμελ Φαλκάο στο 62′ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Μάντσεστερ, ενώ η Έβερτον είχε δύο κλασικές ευκαιρίες στις καθυστερήσεις για να πάρει τον βαθμό. Ο Ντε Χέα όμως κράτησε τη νίκη…