Ο Ντουράντ έφτασε τον Τζόρνταν! (+ video)

Νίκη για τους Καλάθη – Κουφό, ακόμα μια ήττα για τους Μπακς του Αντετοκούνμπο

kevin-durant-michael-jordan

Ο Κέβιν Ντουράντ  βρίσκεται σε δαιμονιώδη κατάσταση και το επιβεβαίωσε και το βράδυ της Παρασκευής.

Ο άσος της Οκλαχόμα μπορεί να είδε την ομάδα του να χάνει στο Χιούστον από τους Ρόκετς, αλλά με τους 28 πόντους που σημείωσε ισοφάρισε το ρεκόρ του μεγάλου Μάικλ Τζόρνταν από την περίοδο 1986-1987, καταγράφοντας για 40 συνεχείς αγώνες 25+πόντους και στο επόμενο παιχνίδι έχει την ευκαιρία να το καταρρίψει κιόλας.

Ευχαριστημένοι όμως έμειναν και οι Ρόκετς, που με τη νίκη τους επί της Οκλαχόμα (111-107) χάρις στον «οργιώδη» πρώην της Θάντερ, Τζέιμς Χάρντεν (39 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), εξασφάλισαν μαθηματικά την πρόκριση στα πλέι οφ της δυτικής περιφέρειας.

Στο Μαϊάμι ο Λεμπρόν Τζέιμς πέτυχε 34 πόντους αλλά η Χιτ έχασε 122-121 από τη Μινεσότα σε ματς-θρίλερ, που κρίθηκε ύστερα από δύο παρατάσεις. Οι πρωταθλητές, που έχουν περάσει στην πρώτη θέση της ανατολικής περιφέρειας, έχασαν την ευκαιρία να μεγαλώσουν τη διαφορά από την παραπαίουσα το τελευταίο δίμηνο Ιντιάνα, που ηττήθηκε και στο Τορόντο από τους Ράπτορς με 102-94.

Αναφορικά με τους Έλληνες, το Μέμφις νίκησε 100-92 τους Νάγκετς με τον Νικ Καλάθης στους 4 πόντους και τον Κώστα Κουφό άποντο, ενώ το Σικάγο επικράτησε 102-90 του Μιλγουόκι, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να έχει σε 32:48 λεπτά  4 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες.