Ο Παναθηναϊκός άλωσε το ΣΕΦ

Οι «πράσινοι» έσπασαν την έδρα του Ολυμπιακού, επικρατώντας 64-51

8488653257_959392cd96

Το πρώτο βήμα για την επιστροφή του στην κορυφή του Πρωταθλήματος έκανε ο Παναθηναϊκός.

Οι «πράσινοι» κάνοντας εξαιρετικό παιχνίδι στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, επικράτησαν 64-51 του Ολυμπιακού, μεταφέροντας το πλεονέκτημα της έδρας στην δική τους πλευρά.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για το «τριφύλλι» ήταν οι Τζέιμς Γκιστ, Μάικ Μπράμος και Ρόκο Λένι Ούκιτς, οι οποίοι με καθοριστικά καλάθια σε κρίσιμα σημεία, επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να διατηρήσει το προβάδισμα που είχε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο ξεκίνημα και εκμεταλλευόμενος την καλή του άμυνα και την ευστοχία από τα 6,75, κατάφερε να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (11-19) . Ωστόσο ακολούθησε ένα 5λεπτο «νεκρό» διάστημα για το «τριφύλλι».

Με εξαίρεση ένα τρίποντο του Ούκιτς, οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να ευστοχήσουν σε σουτ, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ρίξουν την διαφορά στο +6 (16-22). Αυτό όμως φαίνεται να τους αφύπνισε και απάντησαν με ένα σερί 8-0, που εκτόξευσε την διαφορά στους 13 (16-29), πριν η λήξη του ημιχρόνου βρει τους φιλοξενούμενους μπροστά με 31-22.

Το τρίτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε ένα προσωπικό σόου του Γκιστ, ο οποίος με αλλεπάλληλα καρφώματα και με την βοήθεια του Κάρι ανέβασαν την διαφορά στους 15 πόντους (33-48), όμως οι λάθος επιλογές του Σχορτσιανίτη βοήθησαν τον Ολυμπιακό να μειώσει (40-49) στο 4ο δεκάλεπτο.

Σε εκείνο το σημείο, ο Παναθηναϊκός διένυε ακόμη ένα νεκρό διάστημα (4:08 λεπτά), όμως η σφιχτή του άμυνα του επέτρεψε να διατηρήσει το προβάδισμα σε επίπεδα ασφαλείας. Έτσι, οι Ούκιτς και Μπράμος με καθοριστικά σουτ στα μέσα του δεκαλέπτου ανέβασαν την διαφορά ακόμη και στους 19 πόντους, πριν το τελικό 64-51.