Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Ο Πρίντεζης δεν ξέρει να χάνει

Ο ΠΑΟΚ για 35 λεπτά ήταν φαβορί στο ΣΕΦ, όμως ο Πρίντεζης με 21 πόντους είχε διαφορετική άποψη.

10352366625_737764d4cc_zΜε πολύ κόπο και ιδρώτα ήρθε το 5/5 για τον Ολυμπιακό στο Πρωτάθλημα, καθώς η νίκη επί του ΠΑΟΚ με 78-70 μόνο εύκολη υπόθεση δεν αποδείχθηκε.

Και αυτό γιατί ο «δικέφαλος« με τον Κούπερ να πετυχαίνει 18 πόντους συνολικά και τους Χαραλαμπίδη, Μπόγρη να τον ακολουθούν με 12, ήταν φαβορί για τη νίκη για 35 λεπτά.

Μάλιστα, έφτασε την διαφορά ακόμη και στους 11 πόντους (29-18), όμως λογάριαζε χωρίς τον… ξενοδόχο, το όνομα του οποίου είναι Γιώργος Πρίντεζης.

Ο άσος του Ολυμπιακού με 21 πόντους κράτησε «ζωντανούς» στα… δύσκολα τους Πρωταθλητές Ευρώπης και στο τελευταίο 5λεπτο με την βοήθεια των Ντάνστον, Μάντζαρη και Περπέρογλου έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων, που κέρδισαν 78-70.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 37-36, 56-55, 78-70.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ, Λο 12 (1), Ντάνστον 13, Σπανούλης 2 (1/7 σουτ), Περπέρογλου 11 (1), Λοτζέσκι 5, Μπέγκιτς 3, Πρίντεζης 21 (2), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 9 (3), Κατσίβελης.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 6, Κούπερ 18 (4), Χαραλαμπίδης 12, Τσόχλας, Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 10 (1), Δέδας 5, Μαργαρίτης 7 (1), Καλές, Μπόγρης 12, Κασελάκης, Λιάπης.