Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Ο Σίμονς «εκτέλεσε» τον Παναθηναϊκό

Ο Κροάτης γκαρντ με ένα τρίποντο στην εκπνοή, χάρισε στην Κούμπαν τη νίκη επί του «τριφυλλιού» με 72-69.

01_PHOTOΟ Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι, παρουσιάζοντας μία άκρως προβληματική εικόνα στην επίθεση. Κάτι που μαρτυρούσε άλλωστε το 0/7 σουτ που είχε και το γεγονός οτι σε 5 ολόκληρα λεπτά σκόραρε μόλις 3 πόντους από τις βολές του Λάσμε και του Γκιστ.

Έτσι, η Λοκομοτίβ άρπαξε την ευκαιρία και άρχισε να χτίζει μία διαφορά που την έφτασε ακόμη και στους 7 πόντους (5-12).

Ακόμη και όταν ο Παναθηναϊκός άρχισε να βελτιώνει τα ποσοστά του, να βρίσκει λύσεις στην επίθεση από τον Ούκιτς και να μειώνει στον πόντο (24-25, 26-27) ή ακόμη και να ισοφαρίζει (29-29), δεν μπορούσε να πάρει κεφάλι στο σκορ, λόγω της αστοχίας τους στις κρίσιμες προσπάθειες.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενοι 31-36, ενώ με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου κατάφεραν να φτάσουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (41-53).

Μάλιστα την διατήρησαν εκεί μέχρι και το 33ο λεπτό, όταν ο ο Διαμαντίδης με ένα τρίποντο έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης…

Από εκείνο το σημείο, ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 15-3 και έφτασε ακόμη και στον πόντο (58-59), όμως φάνηκε να πετάει στα… σκουπίδια την αντεπίθεση του με το άστοχο κάρφωμα του Παππά και το αντιαθλητικό του Λάσμε, που βοήθησαν την Κούμπαν να επαναφέρει το +7 (58-65).

Ακολούθησε όμως ένα σερί 8-0 από το «τριφύλλι», με τους Μπράμος και Γκιστ, που το έβαλε για πρώτη φορά στο σκορ, μετά το 2-0 στο ξεκίνημα.

Ένα καλάθι του Σίμονς και ένα χαμένο λέι απ του Λάσμεν, έφεραν ξανά τον Παναθηναϊκό σε μειονεκτική θέση, να είναι πίσω στο σκορ με 3 πόντους (66-69) 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Το πλάνο να πάει η μπάλα στον Διαμαντίδη πέτυχε, ο «Μήτσος» ευστόχησε σε ένα «σκοτωμένο» τρίποντο, κάνοντας το 69-69.

Και ενώ έμεναν 4 δευτερόλεπτα και όλα έδειχναν οτι το παιχνίδι θα πήγαινε στην παράταση, ο Σίμονς έγινε κάτοχος της μπάλας, βρέθηκε στην γραμμή των 6,75 και παρά το γεγονός οτι είχε μπροστά του τον Ματσιούλις, κατάφερε να πετύχει καλάθι που έκρινε τον αγώνα, χαρίζοντας τη νίκη στην Κούμπαν.

Δεκάλεπτα: 12-17, 31-36, 41-53, 69-72.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 3, Κάρι, Μπατίστ 2, Φώτσης 2, Ούκιτς 8, Λάσμε 5, Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 6, Γκιστ 18, Παππάς 13, Ματσιούλις 10.

Λοκομοτίβ Κουμπάν (Πασούτιν): Μπράουν 13, Ουίλιαμς, Χέντριξ 10, Καλνιέτις 7, Μπίκοφ 11, Γιασάιτις 14, Ζούμπκοφ 1, Ζουκανένκο 7, Σίμον 9.