Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024

Πήρε τον πρώτο τελικό ο Παναθηναϊκός

Πολύ χαμηλά το σκορ στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ των «αιωνίων»

paoosfp_213131107

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο νικητής του πρώτου ντέρμπι της σειράς των τελικών του πρωταθλήματος, επικρατώντας του Ολυμπιακού με 59-56 μετά από ένα συγκλονιστικό –όπως αναμενόταν- παιχνίδι στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων.

Ο Παναθηναϊκός που έπαιξε με τη …φωτιά προς το τέλος, κατάφερε να πάρει τη νίκη. Έμεινε άποντος για περίπου οκτώ λεπτά στο 4ο δεκάλεπτο, κατάφερε ωστόσο να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει τη μεγάλη νίκη από τον Ολυμπιακό που δεν πίστεψε…

Ο Παναθηναϊκός πήρε σημαντική διαφορά από την αρχή αλλά, το μπάσκετ, κρίνεται στην πορεία… Εκεί όπου ο Ολυμπιακός μείωσε και έφτασε να προηγηθεί, για πρώτη φορά, 53-51. Λίγο πριν το τέλος… Ο Λάσμε ισοφάρισε μετά από επιθετικό ριμπάουντ και κάθε ομάδα είχε την ευκαιρία της για τη νίκη. Ο Περπέρογλου έκανε δύο μοιραία λάθη, ενδιάμεσα ο Ματσιούλις πόσταρε για το 55-53 και σε συνδυασμό με τις βολές του Ούκιτς, ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε τη νίκη…

Μεγάλο παιχνίδι, κακό το θέαμα, με τις εξέδρες του ΟΑΚΑ να μην γεμίζουν (η ώρα γαρ…) και με τον Αλβέρτη να πανηγυρίζει για τη μεγάλη νίκη, με κορυφαίο τον Ματσιούλις.

Τα δεκάλεπτα: 19-6, 35-26, 51-41, 59-56.

Παναθηναϊκός: Μπράμος, Κάρι 2, Φώτσης, Ούκιτς 4, Λάσμε 11(4/8δ, 6ρ), Μαυροκεφαλίδης 5, Διαμαντίδης 9(6ασ), Γκιστ 11(1τρ, 6ρ), Ματσιούλις 15(6/6δ, 0/5τρ, 8ρ, 2ασ), Ράιτ 2.

Ολυμπιακός: Πετγουέι, Ντάνστον 13(5/7δ, 6ρ), Σπανούλης 7(1/4δ, 1/6τρ, 4ασ), Περπέρογλου 15(3/6δ, 3/7τρ), Παπαπέτρου, Σλούκας 2, Κόλινς 7(1τρ, 8ρ, 6ασ, 2κλ), Σίμονς, Λοτζέσκι 6(2), Πρίντεζης 6(4ρ), Μάντζαρης.