Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Αρσης Βαρών: στην 9η θέση ο Αντώνης Μαρτασίδης

Την 9η θέση στο ζετέ της κατηγορίας των 85κ. κατέκτησε ο Αντώνης Μαρτασίδης, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Αρσης Βαρών του Καζακστάν.

pegasus_LARGE_t_1041_105488502Μετά τη διεξαγωγή του α΄ γκρουπ, ο 22χρονος πρωταθλητής του Ηρακλή Καβάλας διατήρησε τα «κεκτημένα» της χθεσινής εξαιρετικής παρουσίας με επίδοση 200 κιλών και μάλιστα έχασε δύο θέσεις στη διαφορά σωματικού βάρους, καθώς τόσο ο 7ος όσο και 8ος σήκωσαν τα ίδια κιλά. Επίσης, ο Μαρτασίδης ήταν 12ος στο σύνολο με 355κ. και 21ος στο αρασέ με 155κ.

Στην ίδια κατηγορία ο Θοδωρής Ιακωβίδης του Πανελληνίου κατάφερε επίσης να μπει στη βαθμολογούμενη 25άδα, με 155κ. αρασέ (20ος), 192κ. ζετέ (18ος) και 347κ. σύνολο (18ος). Και του Ιακωβίδη η παρουσία είναι άκρως ικανοποιητική, αν αναλογιστούμε ότι πρόκειται για μία από τις δυσκολότερες κατηγορίες και μετείχαν συνολικά 47 αθλητές.

Η ελληνική παρουσία στο Αλμάτι ολοκληρώθηκε το απόγευμα με τον Χρήστο Σαλτσίδη να μένει πολύ χαμηλά στα 94κ. Ο 27χρονος μετείχε στο Γ΄ γκρουπ και με επιδόσεις 150κ. αρασέ-185κ. ζετέ-335κ. σύνολο, πολύ δύσκολα θα καταφέρει να μπει στους 25 πρώτους.