Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Mε τις… ευλογίες του Παππά ο Παναθηναϊκός

Ο 23χρονος γκαρντ πέτυχε 26 πόντους και οδήγησε τον Παναθηναϊκό στη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα με 86-90.

nikos-pappas-panathinaikos-athens-eb13Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να έχει ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο έφτασε μέχρι τους 5 πόντους (6-11), χάρη στην ευστοχία του Μάικ Μπατίστ που είχε 4/4 σουτ.

Οι «απαντήσεις» του Τζέκινς, σε συνδυασμό με τα αμυντικά προβλήματα που παρουσίαζε η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, έδωσαν την ευκαιρία στον Ερυθρό Αστέρα να αρχίσει να «ροκανίζει» την διαφορά και να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 14-13.

Αντί όμως οι «πράσινοι» να αφυπνιστούν από το 26-22, με το οποίο τέλειωσε το πρώτο δεκάλεπτο, συνέχισαν να παίζουν κυρίως από την περιφέρεια παρά την αστοχία τους.

Έτσι οι γηπεδούχοι, με τον Μπλάζιτς να φτάνει τους 12 πόντους και βλέποντας το «τριφύλλι» να είχε 4/14 τρίποντα, δεν άφησαν την ευκαιρία να περάσει ανεκμετάλλευτη και άρχισαν να μεγαλώνουν το προβάδισμά τους, το οποίο έφτασε τους 15 πόντους (48-33) στο τέλος του ημιχρόνου.

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε εντελώς μεταμορφωμένος, έχοντας ως ηγέτη τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση τον Παππά.

Η διαφορά άρχισε σταδιακά να κατεβαίνει χάρη στο 12-0 (48-45) σερί, όμως κάπου εκεί επήλθε νέο μπλακ άουτ και οι Σέρβοι βρήκαν την ευκαιρία να επαναφέρουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα.

Και πάλι όμως ο 23χρονος γκαρντ ανέλαβε να βοηθήσει, με αποτέλεσμα 1:33 πριν το τέλος οι «πράσινοι» να προηγούνται με 67-69.

Οι 2/4 βολές του Διαμαντίδη και η 1/2 του Λάσμε, επέτρεψαν στον Αστέρα να έχει τον τελευταίο και με το τρίποντο του Σιλμπ, έστειλε το ματς στην παράταση…

Εκεί όμως μίλησε η ευστοχία των Μπράμος και Ματσιούλις από την γραμμή των 6.75 και η εμπειρία του Μπατίστ και του Διαμαντίδη, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να πάρει τελικά τη νίκη με 86-90.

Δεκάλεπτα: 26-22, 48-33, 56-48, 74-74, 86-90

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Τσβέτκοβιτς, Μίτροβιτς 2, Λάζιτς, Μπλάζιτς 14, Σιμόνοβιτς 7, Μαριάνοβιτς 4, Ραντένοβιτς 10, Κάτιτς 12, Ρίστιτς, Νέλσον 1, Τζένκινς 17, Σιλμπ 19

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 9, Κάρι, Μπατίστ 11, Φώτσης, Ούκιτς, Λάσμε 7, Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 12, Γκιστ 2, Παππάς 26, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 13