Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Πρεμιέρα με ήττα για τους Νέους μας στο Ευρωμπάσκετ.

Η Εθνική ομάδα μας των Νέων το πάλεψε αλλά ηττήθηκε στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ από την Λιθουανία με 73-65 στο πλαίσιο του α” όμιλου της διοργάνωσης.

thumbnail (11)

Η ελληνική ομάδα παρατάχθηκε δίχως τον τραυματία Παπαπέτρου με τους Λιθουανούς να ξεκινούν καλύτερα και να βρίσκονται στο πρώτο λεπτό μπροστά με 0-5. Η Εθνική αντέδρασε, βρίσκοντας λύσεις κυρίως από τον Δημήτρη Αγραβάνη και μείωσε σε 8-10 στο τρίτο λεπτό.

Η Λιθουανία συνέχισε να έχει ένα ισχνό προβάδισμα, αλλά στα μισά της περιόδου ο Μιχάλη Λιάπης έβαλε μπροστά για πρώτη φορά την Εθνική με 15-13. Οι Λιθουανοί πίεσαν, πήραν εκ νέου το προβάδισμα αλλά οι παίκτες του Κώστα Μίσσα έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 23-22.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, αλλά με την ελληνική να είναι εκείνη που «λαβώθηκε» καθώς μόλις στο 11ο λεπτό ο Γιώργος Διαμαντάκος χρεώθηκε με τρίτο προσωπικό φάουλ, κάτι που άλλαξε της ισορροπίες.

Η Λιθουανία βρέθηκε πίσω με 29-26, αλλά με ένα σερί 7-0 πήρε κεφάλι με 29-33 στο 16ο λεπτό.

Η ελληνική ομάδα είχε χαμηλά ποσοστά στα τρίποντα, με τον Λευτέρη Μποχωρίδη να ευστοχεί στο τρίτο μόλις τρίποντο του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος και να μειώνει σε 34-35, με τον Λεκαβίτσιους να απαντά αμέσως για το 34-38, σκορ με το οποίο η Λιθουανία πήγε στα αποδυτήρια.

Φουριόζα επέστρεψε στο παρκέ μετά την ανάπαυλα η Λιθουανία που τρέχοντας ένα σερί 6-0 ανέβασε για πρώτη φορά την διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους και το 34-44 στο 22ο λεπτό.

Η Εθνική αντέδρασε, βρήκε κάποιες λύσεις και μείωσε σε 42-46, αλλά η Λιθουανία κάθε φορά έβρισκε τον τρόπο να αντιδρά και να διατηρεί την διαφορά της, η οποία στο 28ο λεπτό ήταν στους 7 πόντους και το 47-54. Η Εθνική σε εκείνο το σημείο έκανε την αντεπίθεσή της με τον Μιχάλη Καμπερίδη να δίνει το έναυσμα με τρίποντο και τον εξαιρετικό Λευτέρη Μποχωρίδη να μειώνει σε 52-54 στο 29ο λεπτό.

Η Λιθουνία με ένα μικρό ξέσπασμα έκλεισε την 3η περίοδο έχοντας διαφορά επτά πόντων και το 52-59. Η ελληνική ομάδα μείωσε στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου με 55-59, αλλά η Λιθουανία εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια των διεθνών και πήρε προβάδισμα με 55-66 στο 33ο λεπτό. Η Ελλάδα αντέδρασε με ένα σερί 6-0, με τον Γιώργο Διαμαντάκο να μειώνει στους πέντε πόντους και το 61-66 στα μισά του δεκαλέπτου. Δυο λεπτά πριν από το φινάλε το σκορ ήταν 61-68 υπέρ των Λιθουανών.

Στο 39ο λεπτό η Λιθουανία έδειχνε να… κλειδώνει τη νίκη της μιας και ήταν μπροστά με 61-70. Η διαφορά έπεσε στους έξι πόντους και το 65-72, 20 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε. Η ήττα ήρθε για την Εθνική ομάδα με 65-73. Διαιτητές: Ρότσα (Πορτογαλία), Ντραγκόγιεβιτς (Μαυροβούνιο), Χρούσα (Τσεχία)

Δεκάλεπτα: 23-22, 34-38, 52-59, 65-73
Ελλάδα (Μίσσας): Μποχωρίδης 20 (3ρ, 4α), Λιάπης 6 (4α), Σπυριδωνίδης, Χριστοδούλου, Σιόλογκας 7, Κουζέλογλου, Καμπερίδης 11, Αγραβάνης 7 (7ρ), Διαμαντάκος 11 (7ρ), Μαραγκός 3
Λιθουανία (Μασιούλις): Ζαλάλις, Ταμούλις 15, Κουμπίλιους 3, Γκιντβάινις 11, Λεκαβίτσιους 3, Ντίμσα 9, Στασέλις, Γιανκάιτις 12, Κεστίνιν 2, Γκριγκόνις 10, Γκριτσιούνας 2, Ταρόλις 6