Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Πρωτάθλημα Α1 Μπάσκετ: ο Κόροιβος τη μεγάλη νίκη…

Ο Κόροιβος πανηγύρισε σημαντική νίκη με 73-69 επί του Άρη, ο οποίος γνώρισε την πρώτη του ήττα στη φετινή Basket League. Οι κίτρινοι πήραν το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά στο κλειστό της Ήλιδας και το κράτησαν μέχρι και τις αρχές της τέταρτης περιόδου, όταν η αντεπίθεση των γηπεδούχων έφτασε στο… μάξιμουμ.

thumbnailΟ Άρης προηγήθηκε με 20-4 στα μέσα σχεδόν του πρώτου δεκαλέπτου και 25-14 όταν αυτό έληξε. Δεν κέρδισε, όμως, στο επί μέρους σκορ καμία από τις άλλες περιόδους.

Ο Κόροιβος περιόρισε επιθετικά τους φιλοξενούμενους και απ” όταν η διαφορά στην τρίτη περίοδο έφτασε στους 11 βαθμούς (43-54), άρχισε την ανατροπή που τον βρήκε να πανηγυρίζει την τρίτη του φετινή νίκη. Ο Βασίλιεβιτς με 15 πόντους, όλους στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του Χάρη Μαρκόπουλου, αλλά και ο ψύχραιμος παίκτης της στο φινάλε από τη γραμμή των βολών.

Σ” αυτά τα τελευταία λεπτά δεν μπόρεσαν να σώσουν τους Θεσσαλονικείς οι Βεζένκοβ και Πάσαλιτς, οι οποίοι είχαν σηκώσει ως τότε το μεγαλύτερο βάρος.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 27-20, 14-13, 18-11 (73-69)

Κόροιβος (Μαρκόπουλος): Λόουερι 19 (7ρ., 5ασ.), Γιαννακίδης 3, Αγγελόπουλος 5 (5ρ.), Ντέιβις 4, Βασίλιεβιτς 15, Κανονίδης 6, Γκάρετ 6 (8ρ.), Ρούμπιο 15 (8ρ.), Παπαπέτρου, Μάτζετ.

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 19, Ριντ 7, Τόμας 11 (6ρ.), Βεζένκοφ 23 (13ρ.), Σίμτσακ 6, Αντεγκμπόγε 3, Μανωλόπουλος, Νέιμικ, Μούρτος.

Στα άλλα ματς, οι Νεοσμυρνιώτες έφυγαν με σκυμμένο κεφάλι και από το «Δημήτρης Κραχτίδης», γνωρίζοντας την ήττα από τον ΚΑΟΔ. Το Βενετόκλειο άλωσε η Κηφισιά, για να διατηρηθεί ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα, σπουδαία νίκη πήρε και ο Πανελευσινιακός στο Δημοτικό Κλειστό Κατσιμήδου απέναντι στα Τρίκαλα BC.