Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Πρόκριση με ασταμάτητο Σχορτσιανίτη

schortsanitis-kolossosΣε προσωπικό ρεσιτάλ του Έλληνα σέντερ εξελίχθηκε η νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ίκαρου με 78-62 στην Καλλιθέα.

Ωστόσο, δεν είναι τόσο οι 21 πόντοι του Σοφοκλή Σχορτσιανίτη, που έκλεψαν την παράσταση, αλλά ο χρονική διάρκεια που χρειάστηκε για να τους πετύχει.

Συγκεκριμένα, ο άσος του «τριφυλλιού είχε 8/10 δίποντα και 5/10 βολές, 8 ριμπάουντ και 3 λάθη σε 12:40 συμμετοχής, χωρίς μάλιστα να αγωνιστεί καθόλου στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού.

Από εκεί και πέρα, στο καθαρά αγωνιστικό μέρος, ο Παναθηναϊκός «πέταξε» το πρώτο δεκάλεπτο, καθώς παρουσίασε σημάδια αδράνειας, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 23-14.

Στη συνέχεια όμως, ανέβασε ρυθμούς, πήρε τη νίκη, κάνοντας το 2-0 στην σειρά των προημιτελικών και πλέον περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Πανιώνιος-Άρης για να μάθει τον επόμενο αντίπαλό του.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 32-41, 49-59, 62-78

Ίκαρος Καλλιθέας (Καλαφατάκης): Στρναντ, ΜακΝάιτ, Βρκιτς 15 (2), Καρακωνσταντάκης, Φαγιέ 12 (2), Γκίμπσον 15 (10 ασίστ), Γιαννακίδης 9 (3), Αγαδάκος 1, Μήτσιαλος 2, Σίμτσακ, Αλάμπι 8, Θεολογίτης

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 21 (8 ριμπάουντ), Μπράμος, Κάρι 15 (5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ματσιούλις 9 (2), Διαμαντάκος, Ούκιτς 5 (1), Λάσμε 6, Διαμαντίδης 5 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκιστ 15 (1), Γκουίν 2 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ξανθόπουλος, Σκορδίλης.