Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Σλότερ: «Θα πρέπει να μάθουμε απ αυτά τα ματς…» -από νωρίς σε περιπέτειες ο ΠΑΟ!

Στην παρουσία που είχε ο Παναθηναϊκός στην τέταρτη περίοδο του αγώνα στη Γερμανία αναφέρθηκε ο Έι Τζέι Σλότερ καθώς η άμυνα σε εκείνο το διάστημα επέστρεψε στους παίκτες της Μπάγερν να ανοίξουν τη διαφορά και να πάρουν τη νίκη (81-75).

ÓËÏÔÅÑ  ÌÐÁÃÅÑÍ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ  (ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2014-2015)«Στην τέταρτη περίοδο, αμυντικά, τους επιτρέψαμε να παίξουν το παιχνίδι τους εύκολα και δεν κάναμε αυτά που έπρεπε, με αποτέλεσμα να τους δώσουμε το ματς. Θα πρέπει να μάθουμε απ” αυτό το ματς και να είμαστε έτοιμοι στους επόμενους αγώνες», είπε ο Αμερικανός. Ενώ ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς δήλωσε:

«Πρώτα θέλω να συγχαρώ τη Μπάγερν για τη νίκη της. Εμείς είχαμε πάθος και πίστη για 40 λεπτά και αυτό είναι που χρειαζόμαστε στα παιχνίδια. Για 4-5 λεπτά χάσαμε την πίστη και το πάθος μας γεγονός που μας κόστισε ακριβά. Αυτό ξεκίνησε από 3-4 κακές επιθέσεις που εκδηλώσαμε. Ήταν μόλις το δεύτερο παιχνίδι μας στην Ευρωλίγκα σε έναν μακρύ δρόμο. Ακόμη είναι πάρα πολύ νωρίς. Πιστεύω ότι θα συνεχίσουμε να βελτιωνόμαστε και στο τέλος θα καταφέρουμε να πετύχουμε το στόχο μας».

Ο Παναθηναϊκός λοιπόν ηττήθηκε στο Μόναχο από την Μπάγερν και μπήκε από νωρίς σε περιπέτειες για την πρόκριση που ούτως ή άλλως είναι δύσκολη υπόθεση στον όμιλο-φωτιά που ανήκει. Ετσι ο Παναθηναϊκός που απογοήτευσε και τους πολλούς φίλους του που βρέθηκαν στο γήπεδο, έχει να σκέφτεται και την διαφορά των 6 πόντων για ισοβαθμία.

Έχασε δίκαια βέβαια, καθώς πλήρωσε τα πολλά του «νεκρά» διαστήματα. Είχε πρόβλημα στην ζώνη και γι” αυτό άλλωστε είχε ισάριθμα τρίποντα με δίποντα (20/32δ και 8/32τρ) ενώ έχασε και τα ριμπάουντς (32-26).

Ο Παναθηναϊκός είχε ένα εξαιρετικό Μπατίστα που τελείωσε όλες τις φάσεις μέσα στην ρακέτα, είχε τα τρίποντα του Φώτση (4/5), είχε έναν καλό Γιάνκοβιτς εκτός από το τρίποντο όμως (1/7δ) και τον Διαμαντίδη να μένει άποντος με 0/8 σουτ, αλλά και 7 ασίστ (του μένει μία, για τις 1000!) και μηδέν λάθη! Δεν φάνηκε καθόλου ο Παππάς.

Τα δεκάλεπτα: 17-16,32-35,57-59,81-75.
ΜΠΑΓΕΡΝ(Πέσιτς): Σαφάρτζικ 3,Μίσιτς 4,Μπένζινγκ ,Ντέντοβιτς 14,Στίματς 11(4/4δ), Σαβάνοβιτς 20(2/3δ,5/7τρ), Γκαβέλ 13,Γιάγκλα 10,Μπράιαντ 6(9ρ)
ΠΑΟ(Ιβάνοβιτς):Σλότερ 13,Μποχωρίδης 2,Γιάνκοβιτς 17(5/7δ,1/7τρ), Φώτσης 15(1/1δ,4/5τρ), Παππάς (0/4σ) , Διαμαντίδης (0/8σ,7ας,μηδέν λάθη σε 30′), Γκιστ 2, Μπατίστα 18(9/11δ),Μπλουμς 6,Ράιτ 2.