Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Σούπερ Λιγκ: κλέβει την παράσταση η Βέροια -νίκη στη Λιβαδειά η Κέρκυρα -ισοπαλία στην Κρήτη

Η Βέροια, μετά από εξαιρετική, κατά διαστήματα, εμφάνιση, επιβλήθηκε του ΠΑΣ με 2-0. Η «βασίλισσα» συνεχίζει να κλέβει την παράσταση στο πρωτάθλημα…

pegasus_LARGE_t_1041_106376453Σε δύο λεπτά, στο β” ημίχρονο καθάρισε το παιχνίδι η Βέροια: στο 54΄ο Μαλόν εκτέλεσε το πλάγιο, πρώτη κεφαλιά ο Μπατιόν και ο Κάμπορα με δεύτερη άνοιξε το σκορ. Ένα λεπτό μετά, ο Ντουμίτρου έφυγε στην κόντρα, γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Καλτσά που με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Βέροια: Καντιμποίρης, Αμαραντίδης, Μπράβο, Βέρζος, Αραγονές, Μπατιόν, Μπαλάφας (Κατίδης 72′), Γεωργιάδης (Μπαργκάν 49′), Καλτσάς, Ντουμίτρου, Κάμπορα (Μπεν 80′).
ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Ντάσιος, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Στρούνα (Ναδάλες 71′), Τσουκαλάς, Λίλα, Γιάκος, Ακόστα (Μανιάς 59′), Τσάβες, Ίλιτς (Μπέριος 71′).

1150638Με κορυφαίο τον Χαβίτο η Κέρκυρα, επικράτησε στη Βοιωτία του Λεβαδειακού με 3-2 και έφτασε τους δέκα βαθμούς. Από την άλλη, χωρίς νίκη παραμένουν οι πράσινοι της Λιβαδειάς που είχαν την μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις με κεφαλιά του Μάντζιου. Με δεύτερη κίτρινη αποβλήθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μαρκόβσκι.

Τα γκολ:  17′, 70′ Κονέ / 5′, 61′ Χαβίτο, 39′ Μαρκόβσκι.

Λεβαδειακός: Πζιρόβσκι, Γεωργιάδης, Τομάς, Κώτσιος, Πρόγιτς (80′ Σοτέλο), Γκόμες (63′ Σάντσες), Ζιτό (53′ Μιλοσάβλιεβ), Κονέ, Ορτέγκα, Βούκτσεβιτς, Μάντζιος.
Κέρκυρα: Σέτκους, Γκόμες, Βενέτης, Σαμπάτ, Ντιόγκο, Ανδρεόπουλος (91′ Ντιμιτρόβσκι), Μαραγκός (67′ Ναγιάρ), Χαβίτο, Ζορμπάς (80′ Κάικουτ), Κόντος, Μαρκόβσκι.

ÌÐÏÃÊÍÔÁÍÏÖ ÖÙÔÁÊÇÓ  ÅÑÃÏÔÅËÇÓ - ÐÁÍÁÉÔÙËÉÊÏÓ  BOGDANOV FOTAKIS  ERGOTELIS - PANETOLIKOS (SUPERLEAGUE 2014-2015)Ο Παναιτωλικός προηγήθηκε στο 24′ με τον Μορένο αλλά ο Εργοτέλης ισοφάρισε με τον Λυκογιάννη στο 60′ στο Παγκρήτιο.

Εργοτέλης: Τσέρνι, Τζανακάκης, Μέγι, Γιοβάνοβιτς, Λυκογιάννης (82′ Κούτρης), Κοζορώνης (67′ Γκέντσογλου), Μπογκντάνοφ, Βλαχοδήμος (87′ Πίτσος), Γιουσούφ, Χαλκιαδάκης, Νόσκοβιτς.
Παναιτωλικός: Ραφαέλ, Κουτρομάνος, Μαρτίνες, Κούσας, Μαλεζάς, Γοδόι, Κόρμπος (59′ Παπουτσογιαννόπουλος), Κάπελ (74′ Μύγας), Φωτάκης (90′ Καλογέρης), Μαρτίνες, Μορένο.