Στο +4 η Μπάγερν

Οι «Βαυαροί» εκμεταλλεύτηκαν την γκέλα της Μπορούσια και αύξησαν την διαφορά τους, με τη νίκη επί της Άουγκσμπουργκ.

olicΈνα ευπρόσδεκτο… δώρο στην Μπάγερν Μονάχου έκανε το Σάββατο το απόγευμα η Μπορούσια Ντόρντμουντ.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ αν και προηγήθηκε στην έδρα της Χόφενχαϊμ με το γκολ του Ρόις στο 45ο λεπτό, έπεσε θύμα ολικής ανατροπής.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν αρχικά με τον Ροντρίγκες στο 56′ και 13 λεπτά αργότερα με τον Όλιτς, έκαναν το 2-1, το οποίο τους χάρισε τη νίκη.

Έτσι, οι Πρωταθλητές δεν άφησαν την ευκαιρία να περάσει ανεκμετάλλευτοι και με τα γκολ των Μπόατενγκ, Ριμπερί και Μίλερ επικράτησαν 3-0 της Άουγκσμπουργκ.

Μία νίκη που τους επέτρεψε να αυξήσουν την διαφορά τους από την Μπορούσια στους 4 βαθμούς…

Παρασκευή
Ανόβερο – Μπράουνσβαϊγκ 0-0

Σάββατο
Μπάγερν – Άουγκσμπουργκ 3-0 (4′ Τζερόμ Μπόατενγκ, 42′ Ριμπερί, 90′ πέν. Τόμας Μίλερ)
Σάλκε – Βέρντερ 3-1 (64′ και 85′ ΚΠ Μπόατενγκ, 90′ Φαρφάν / 22′ Φέλιξ Κρόος)
Λεβερκούζεν – Αμβούργο 5-3 (9′, 16′ και 55′ Σον Χέουνγκ-Μιν, 72′ Κίσλινγκ, 89′ Γκονσάλο Κάστρο / 23′ Μπάιστερ, 49′ και 74′ Λασογκά)
Βόλφσμπουργκ – Ντόρτμουντ 2-1 (56′ Ρικάρντο Ροντρίγκες, 69′ Όλιτς / 45′ Ρόις)
Χόφενχαϊμ – Χέρτα 2-3 (70′ πέν. και 81′ Σαλίχοβιτς / 13′ Μπεν-Χατιρά, 54′ πέν. και 84′ Ράμος)
Γκλάντμπαχ – Νυρεμβέργη (19:30)