Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Της έφυγε η ψυχή της Μπαρτσελόνα μέχρι να πάρει τη νίκη…

Αντίκρισε το φάσμα της ήττας η Μπαρτσελόνα (1-0 από την Αλμερία έως το 73ο λεπτό) κατάφερε ωστόσο να πάρει τη νίκη (2-1) και να περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα της Ρεάλ με τη Βαγεκάνο…

Barcelona players celebrate Jordi Alba's goal against Almeria during their Spanish first division soccer match at Los Juegos Mediterraneos stadium in AlmeriaΤο γκολ του Τιεβί από το 37′ έμενε αναπάντητο, με τον Λουίς Ενρίκε να «υποχρεώνεται» στο ημίχρονο να βάλει στον αγώνα τους Νεϊμάρ και Λουίς Σουάρες, που είχε επιλέξει να κρατήσει στον πάγκο. Ο Ουρουγουανός έκανε τη διαφορά. Στο 73′ έβγαλε την πρώτη ασίστ στον Νεϊμάρ, με τον Βραζιλιάνο να ισοφαρίζει και στο 82′ τη δεύτερη τελική πάσα στον Ζόρντι Αλμπα, για το 2-1 υπέρ της Μπάρτσα. Οσο για τον Λιονέλ Μέσι; Για άλλη μια αγωνιστική δεν σκόραρε, δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει το ρεκόρ των 251 γκολ του αρχισκόρερ του πρωταθλήματος, Τέλμο Θάρα, αλλά είχε δύο δοκάρια στο 28′ και στο 79′ -ενώ, άλλο ένα δοκάρι είχε ενδιάμεσα ο Σουάρες (62′).