Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Το δεύτερο double double του Αντετοκούμπο στο NBA

Σπουδαία εμφάνιση από τον νεαρό Έλληνα κόντρα στους Θάντερ του Κέβιν Ντουράντ

Giannis-Antetokounmpo

Ακόμα ένα σπουδαίο ματς έκανε ο Γιάννης Αντετοκούμπο στο NBA, παρά την ήττα που γνώριζαν οι Μπακς από τους Θάντερ. με 101-85. Ο 19χρονος φόργουορντ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, καθώς είχε 13 πόντους (3/4 βολές, 5/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα), 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες σε 38:09 λεπτά συμμετοχής.

Η Θάντερ έφθασε στη νίκη με κορυφαίο τον Κέβιν Ντουράντ με 33 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Στη Φιλαδέλφεια, οι Νικς έφτασαν τις τέσσερις σερί νίκες συνεχίζοντας την ανοδική τους πορεία, καθώς επικράτησαν στην έδρα των Σίξερς με 102-92. Κορυφαίος με 21 πόντους ο Αμάρε Στούντεμαϊρ.

Στο Ντάλας, ο Ντιρκ Νοβίτσκι ήταν εντυπωσιακός και με 40 πόντους, 20 εκ των οποίων στην τρίτη περίοδο, οδήγησε τους Μάβερικς στο 110-107 επί των Πέλικανς στο Ντάλας.

Συνοπτικά σε αγώνες για το πρωτάθλημα μπάσκετ του ΝΒΑ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Τορόντο-Μπρούκλιν 96-80

Ουάσινγκτον-Χιούστον 107-114

Ντιτρόιτ-Φοίνιξ 110-108

Φιλαδέλφεια-Νέα Υόρκη 92-102

Σικάγο-Σάρλοτ 103-97

Οκλαχόμα-Μιλγουόκι 101-85

Ντάλας-Νέα Ορλεάνη 110-107

Ντένβερ-Ορλάντο 120-94