Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Το πάλαιψε αλλά δεν τα κατάφερε η Εθνική Νέων…

Η Εθνική ομάδα προσπάθησε αλλά τα προβλήματα, ο εξαιρετικός Φίλιπ Μπούντοβιτς (27 πόντοι) και το πολύ άσχημο τρίτο δεκάλεπτο την λύγισαν και έτσι ηττήθηκε από την Κροατία με 82-68 και θα διεκδικήσει μία θέση στις 5-8 της κατάταξης.

thumbnail (1)

Κόντρα στα πολλά προβλήματα η Εθνική ομάδα των Νέων αντιμετώπισε την Κροατία με φόντο την πρόκριση στις 4 καλύτερες ομάδες του Ευρωμπάσκετ, δίχως να έχει στη σύνθεσή της τον Γιώργο Διαμαντάκο, που υπόφερε από οξεία γαστρεντερίτιδα. Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Κώστα Μίσσα μπήκαν φουριόζοι και ορεξάτοι στο παρκέ και μετά από τρια λεπτά ήταν μπροστά με 2-9, με τον Δημήτρη Σιόλογκα να έχει δώσει πολύτιμες λύσεις στην ελληνική ομάδα. Η Εθνική ανέβασε την διαφορά της στους επτά πόντους και το 5-12 στα μισά της περιόδου από το τρίποντο του Αγραβάνη. Όμως η Κροατία με την είσοδο του Μπούντοβιτς άλλαξε τις ισορροπίες και με ένα σερί 9-0 ήταν εκείνη που έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα με 16-15!Ο Φίλιπ Μπούντοβιτς συνέχισε το «σόου» του και στην δεύτερη περίοδο, καθώς με δύο συνεχόμενα δικά του τρίποντα και ένα δίποντο του Μάβρα η Κροατία έκανε το 24-18 στο 12ο λεπτό! Η διαφορά για τους Κροάτες ανέβηκε για πρώτη φορά στους δέκα και το 28-18 στο 14ο λεπτό, όμως η Εθνική έδειξε σημάδια ανάκαμψης και με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Αγραβάνη είχε μειώσει σε 32-26, για να έρθει το τρίποντο από τον Μιχάλη Λιάπη για το 32-29 στο 16ο λεπτό. Οι Κροάτες όμως βρήκαν τις λύσεις για να ανεβάσουν και πάλι την διαφορά τους και το 38-31, για να μειώσει ο Καμπερίδης σε 38-34. Ο Λευτέρης Μποχωρίδης, που είχε βοηθήσει μέχρι εκείνο το σημείο λιγότερο επιθετικά από ότι συνήθως με δύο βολές έκανε το 38-36, αλλά η Κροατία μετά από 20 αγωνιστικά λεπτά ήταν μπροστά με 42-37.Η Εθνική προσπάθησε να αντιδράσει κατά την διάρκεια της τρίτης περιόδου, αλλά η ζώνη της Κροατίας και το γεγονός ότι η ελληνική ομάδα δεν μπορούσε να φτάσει εύκολα στο καλάθι δεν έφτανε ώστε να αλλάξουν τα δεδομένα. Η Κροατία ξέφυγε με 49-39 στο 24ο λεπτό. Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα μείωσαν προσωρινά, αλλά ο Μπουντοβιτς και κατ΄επέκταση η Κροατία ήταν ασταμάτητοι με την διαφορά να εκτοξεύεται στους 15 πόντους και το 58-43! Η Κροατία είχε επιμέρους σκορ 21-11 στο τρίτο δεκάλεπτο και έτσι μετά από 30 αγωνιστικά λεπτά ήταν μπροστά με 63-48.Στην τελευταία περίοδο, το σκηνικό δεν άλλαξε. Η Ελλάδα είχε χάσει με τον Δημήτρη Σιόλογκα, ο οποίος είχε τραυματιστεί, ενώ οι ψηλοί της Εθνικής είχαν χρεωθεί με πολλά φάουλ, με τον Αγραβάνη να έχει αποχωρήσει με πέντε φάουλ και η φθορά ήταν μεγάλη. Ετσι η διαφορά ανέβηκε στην μεγαλύτερη τιμή της μέχρι εκείνη την ώρα και το 68-50 στο 33ο λεπτό. Η διαφορά άγγιξε τους 20 πόντους με το 77-57 του 37ο λεπτού. Η Εθνική δεν το παράτησε και προσπάθησε να μειώσει την διαφορά, αλλά να μην αποφεύγει την ήττα. Η Κροατία επικράτησε με 82-68 και προκρίθηκε εκείνη στους 4, ενώ η ελληνική ομάδα θα αγωνιστεί για τις θέσεις 5-8.Διαιτητές: Μπελόσεβιτς (Κροατία), Λαουριναβίτσιους (Λιθουανία), Τραβίτσκι (Πολωνία)
Δεκάλεπτα: 16-15, 42-37, 63-48, 82-68
Κροατία (Μίλατσιτς): Μπάσιτς, Μαρινέλι 8, Γκούλαμ, Μπόσνιακ 9, Ντέμο, Μάβρα 17, Μπρζόγια, Γκάμπριτς 8, Μπούντοβιτς 27, Μπάτσακ, Μάριτς, Ζγκάνετς 13
Ελλάδα (Μίσσας): Μποχωρίδης 5, Λιάπης 12 (8ρ), Πουλιανίτης, Σπυριδωνίδης, Χριστοδούλου 3, Σιόλογκας 5, Κουζέλογλου, Καμπερίδης 15, Αγραβάνης 12, Μαραγκός 16.