Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Το τρίποντο η Ελβετία με γκολ στις καθυστερήσεις

Μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα και με γκολ στις καθυστερήσεις η Ελβετία πήρε τους τρεις βαθμούς από το Εκουαδόρ.

8df603e9c9ae8c1296acbac16c648742_L

Οι Ελβετοί επιβλήθηκαν με 2-1 φθάνοντας στην ανατροπή –καθώς η ομάδα του Ισημερινού είχε προηγηθεί με τον  Ένερ Βαλένσια από το 22’. Η Ελβετία ισοφάρισε με τον Μεχμέντι στο 48’, ενώ ο Σεφέροβιτς στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Είναι χαρακτηριστικό μάλιστα ότι οι λατινοαμερικάνοι –που κρατούσαν τον βαθμό με νύχια και δόντια- προσπάθησαν να κλέψουν και το τρίποντο! Δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν όμως μια γρήγορη αντεπίθεση του Αντόνιο Βαλένσια, οι Ελβετοί πήραν τη μπάλα, βγήκαν στην αντεπίθεση και, καθώς η άμυνα του Εκουαδόρ ήταν ανοικτή, έφτασαν στο νικητήριο γκολ με πολύ ωραίο συνδυασμό.