Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Χαλαζόπτωση και διακοπή του ματς στις Βρυξέλλες… (video)

belgiumB

Η απίστευτη χαλαζόπτωση που ξέσπασε στη διάρκεια του φιλικού Βέλγιο-Τυνησία στο «Ρουά Μπουντουέν» των Βρυξελλών, υποχρέωσε στην προσωρινή διακοπή του αγώνα.

Το χαλάζι είχε μέγεθος μπάλας του γκολφ, αναγκάζοντας τον διαιτητή να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, διακόπτοντας προσωρινά το ματς.

Το Βέλγιο δεν έπιασε καλή απόδοση μετά τη διακοπή (ο Κέβιν Μιραλάς αντικαταστάθηκε από τον Ρομέλου Λουκάκου, ενώ αποβλήθηκε ο Ισάμ Ζεμά) και πήρε τη νίκη 1-0 με γκολ του Ντρις Μέρτενς στο 89ο λεπτό.

Βέλγιο: Κουρτουά, Αλντερβέιρελντ (46′ Βάντεν Μπόρε), Κομπανί, Βαν Μπούιτεν, Βέρτονγκεν, Ντεφούρ, Ντεμπελέ, Φελαϊνί (46′ Μέρτενς), Αζάρ (74′ Γιανουζάι), Μιραλάς (62′ Λουκάκου, 92′ Βίτσελ), Οριτζί (62′ Σαντλί).

1-0 και τα «λιοντάρια» με κοντινό πλασέ του Εντγκάρ Σαλί στο 30’, το Καμερούν νίκησε 1-0 την Μολδαβία και άφησε καλές εντυπώσεις για ένα ημίχρονο.

Καμερούν: Φοντζού (46′ Τζοκ), Ενκουλού (46′ Νουνκέ), Μπεντιμό (46′ Ασού-Εκοτό), Νιόμ, Ενγκουεμό (46′ Ολινγκά), Σονγκ, Τσετζού, Ενό, Σαλί (71′ Ματίπ), Μουκαντζό, Γουεμπό (46′ Αμπουμπακάρ).