Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Όαση ο Πόζογλου στην έρημο του ΠΑΟΚ

18χρονος μέσος απέτρεψε την ήττα του ΠΑΟΚ από την Άλκμααρ (2-2), όμως ο «δικέφαλος» έμεινε στην δεύτερη θέση του ομίλου.

alkmaar_homeΚάτι οι πολλές αλλαγές της Άλκμααρ, κάτι η σιγουριά της πρόκρισης και ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων σε όλο το 90λεπτο του παιχνιδιού με την Άλκμααρ.

Δείχνοντας αδυναμία να κυκλοφορήσει την μπάλα και δίνοντας αρκετά χώρο στους αντιπάλους, τα πρώτα λεπτά πέρασαν με τους φιλοξενούμενους να μην νιώθουν την παραμικρή πίεση.

Έτσι, οι Ολλανδοί βρήκαν την ευκαιρία και άνοιξαν το σκορ στο 31’ με τον Λαμ, όμως 5 λεπτά αργότερα, η ομάδα του Χουμπ Στέφενς απάντησε με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λαζάρ.

Αντί όμως ο «δικέφαλος» να κυνηγήσει την ολοκλήρωση της αντεπίθεσης, συνέχισε να παρουσιάζεται χαλαρός, έχοντας σε πολύ κακή ημέρα τον Στοχ. Κάτι που επηρέασε την επιθετική του λειτουργία.

Με την ώρα να περνάει και τον ΠΑΟΚ να αδυνατεί να κάνει φάσεις, η δυσαρέσκεια στην Τούμπα άρχισε να μεγαλώνει, με αποτέλεσμα να ακούγονται αποδοκιμασίες και συνθήματα υπέρ του παροπλισμένου εδώ και καιρό Πάμπλο Γκαρσία.

Όλα αυτά όχι απλά δεν βοηθούσαν την κατάσταση στους Θεσσαλονικείς, αλλά έκαναν χειρότερα τα πράγματα. Πόσω μάλλον από τη στιγμή που η Άλκμααρ προηγήθηκε εκ νέου με το πέναλτι του Κόρτερ στο 71’.

Χαρακτηριστικό της απόγνωσης του Στέφενς ήταν η αντικατάσταση του Στοχ, με τον Βενιαμίν της αποστολής Πόζογλου, ο οποίος έδωσε μία νέα πνοή στην επιθετική γραμμή της ομάδας, βάζοντας μάλιστα και το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις.

Ο μικρός με το σφύριγμα της λήξης μπορεί να αποθεώθηκε, ωστόσο όλοι οι υπόλοιποι παίκτες του ΠΑΟΚ αποδοκιμάστηκαν, καθώς η πρώτη θέση του ομίλου πήγε στην Άλκμααρ.