Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

4-0 ο Ολυμπιακός τον Ατρόμητο

Με τελείως διαφορετικό πρόσωπο από αυτό της Πέμπτης εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός

osfp

Ο Ολυμπιακός των οχτώ αλλαγών από το ματς του Βελγίου, πιάνοντας τρομερή απόδοση στο β’ ημίχρονο επικράτησε 4-0 του Ατρόμητου και βλέπει… Άντερλεχτ. Μία νίκη για μαθηματική κατάκτηση του τίτλου.
Ο στόχος του Μάρκο Σίλβα για τον σημερινό Ολυμπιακό ήταν διπλός. Το «τρίποντο» που θα έφερνε τους «ερυθρόλευκους» μία νίκη μακριά από τη μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος και παράλληλα να δώσει ανάσες σε βασικούς ποδοσφαιριστές, καθώς ακολουθεί ο «τελικός» κόντρα στην Άντερλεχτ για τη φάση των «32» του Europa League.

Τελικά, οι στόχοι επετεύχθησαν για τον Πορτογάλο τεχνικό, καθώς η ομάδα του επικράτησε 4-0 του Ατρόμητου και πλέον πηγαίνει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο ματς της Πέμπτης. Ο Ολυμπιακός που σκόραρε έπειτα από δύο ματς (ΑΕΚ και Άντερλεχτ), πήρε προβάδισμα στο α” ημίχρονο με το γκολ του Τσόρι, ωστόσο ο Ατρόμητος του έβαλε δύσκολα, καθώς ο Ρομπέρτο, παίρνοντας προσωπική ρεβάνς για το λάθος του στο ματς του Βελγίου, αναγκάστηκε να πραγματοποιήσει εξαιρετικές επεμβάσεις.

Στο β” ημίχρονο η μεσοαμυντική λειτουργία των «ερυθρόλευκων» βελτιώθηκε και αφού έγινε το 2-0 στο 65′ με την άψογη εκτέλεση του Πουλίδο, όλα πήραν το δρόμο τους. Οι φιλοξενούμενοι απογοητεύτηκαν και ουσιαστικά παράτησαν το παιχνίδι και κάθε τακτική πειθαρχία στις γραμμές του γηπέδου και έγιναν έρμαιο στις ορέξεις των παικτών του Σίλβα που με γκολ των Καμπιάσο και Φορτούνη έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους.

Πλέον, ο Ολυμπιακός με όλη του την ηρεμία στρέφει την προσοχή του στο ματς της Πέμπτης κόντρα στην Άντερλεχτ και την άλλη Κυριακή με νίκη κόντρα στη Βέροια μπορεί να εξασφαλίσει και μαθηματικά την κατάκτηση του τίτλου.