Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

86-89: Διπλό με υπογραφή Ντε Κολό

Ο Νάντο Ντε Κολό είχε 19 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και παρότι στην επανάληψη δεν ήταν το ίδιο «καυτός», έδωσε πολύτιμες λύσεις και στην τελευταία περίοδο. Είχε συνολικά 27 πόντους με 1/1 βολή, 7/10 δίποντα, 4/6 τρίποντα, έδωσε 5 ασίστ, έκανε 4 κλεψίματα, είχε 3 ριμπάουντ και32 στην αξιολόγηση, σε 33 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Αντζελο Καλοϊάρο έκανε υπερπροσπάθεια, αποτέλεσε τον βασικό λόγο που η Μακάμπι μπήκε στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά δεν ήταν αρκετός. Ο Αμερικανός φόργουορντ είχε 21 πόντους με 4/7 βολές, 4/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, είχε 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 27 στην αξιλοόγηση, όμως δεν μπόρεσε να τα κάνει όλα. Ειδικα στο τέλος, όταν έχασε δύο καθοριστικές βολές. Οι βολές που πλήγωσαν συνολικά την Μακάμπι, η οποία είχε 12/19 μέσα στην έδρα της.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Νάντο Ντε Κολό είχε πάρει το όπλο του από το πρώτο ημίχρονο. Ο Γάλλος ήταν ασταμάτητος και πρόλαβε σε αυτό το διάστημα να βάλει 19 πόντους με 1/1 βολή, 6/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα.

Κάπως έτσι η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να είναι συνεχώς μπροστά σε όλο το πρώτο μέρος, είτε με άνεση, είτε νιώθοντας την καυτή ανάσα της Μακάμπι. Στο 15′ το σκορ ήταν 31-40, αλλά όταν ο Ρολ βρήκε συμπαραστάτες στα πρόσωπα των Καλοϊάρο και Μπλακ, μείωσε σε 42-45 (στο 18′) και 46-50 στο ημίχρονο, δίνοντας άλλο χρώμα στην επανάληψη.

Ο Καλοϊάρο μείωσε και σε 50-52 στο 22′ και ο Γουίλμπεκιν έδωσε προβάδισμα στην Μακάμπι με 55-54 στο 23′. Πάλι ο Κολαϊάρι με τρίποντο και φάουλ εγραψε το 63-59 στο 26′ , για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με τους Ισραηλινούς να προηγούνται με 68-67 χάρη σε καλάθι του Ο” ΟΜπραιαντ.

Η ΤΣΣΚΑ όμως δεν είχε πει την τελευταία της λεξη και στην τέταρτη περίοδο μπήκε αποφασισμένη. Δια χειρός Χάινς έκανε το 68-71 στο 32′ , για να παραλάβει την σκυτάλη ο Ντε Κολό, που με δύσκολο τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 5 (71-76) στο 33′ και λίγο μετά έγραψε και το 73-80 (35′). Η Μακάμπι έκανε την ύστατη προσπάθεια, μείωσε σε 81-85 χάρη στις φοβερές άμυνες του Ζσούσμαν, αλλά ο κορυφαίος της σε όλο το ματς, ο Καλοϊάρο, είχε 0/2 βολές στα 30» κι ετσι οι γηπεδούχοι δεν είχαν την ευκαιρία να διεκδικήσουν τη νίκη. Ο Ρολ έκανε το 86-89 με τρίποντο μόλις 1» πριν από τη λήξη, ήταν όμως πολύ αργά για να αλλάξει κατι.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Η MENORA MIVTACHIM ARENA (ή αλλιώς Γιαντ Ελιάου) ήταν κατάμεστη από 11.000 οπαδούς της Μακάμπι, που δεν σταμάτησαν να τραγουδούν υπέρ της ομαδας τους, δημιουργώντας φοβερή ατμόσφαιρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Κόρτες, Νέντοβιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-24, 46-50, 68-67, 86-89

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σπάχια): Γουίλμπεκιν 10 (5 ασίστ, 5 λάθη), Ο’Μπράιαντ 5, Καλοϊάρο 21 (4/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Ρολ 15 (7 ασίστ), Κέιν 14, Τάιους, ΝτιΜπαρτολομέο, Κοέν, Μπλακ 15 (7/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Ζούσμαν 6.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 27 (7/10 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Πίτερς 1, Ούχοβ, Αντόνοβ 5, Ροντρίγκεθ 4, Βοροντσέβιτς, Κλάιμπερν 11 (10 ριμπάουντ), Χίγκινς 13, Χάκετ, Κουρμπάνοβ 4, Χάινς 14 (6/7 δίποντα), Χάντερ 10.