Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Επέστρεψε στα σαλόνια η Κέρκυρα

Η Superleague καλωσόρισε την Κέρκυρα που κέρδισε την άνοδό της μια αγωνιστική πριν το τέλος των playoffs…

kerkyra6

Οι «Φαίακες» πανηγύρισαν για την επιστροφή τους, μετά τη νίκη με 1-0 επί του αδιάφορου Ηρακλή με εκτέλεση πέναλτι του Ματιέ Γκόμες στο 28ο λεπτό (κι ενώ δύο λεπτά πριν, η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε μείνει με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπουκουβάλα).

Για τη δεύτερη προνομιούχο θέση (που εξασφαλίζει την απευθείας άνοδο) φλερτάρουν δύο ομάδες, με σαφέστατο προβάδισμα στη Νίκη Βόλου που επικράτησε στην Εύβοια του Ηρακλή Ψαχνών με 2-1 κι αυτό που θέλει είναι ένας μόνο βαθμός (την Κυριακή επί του Ηρακλή, στην έδρα της).

Ο άλλος υποψήφιος για τη 2η θέση πάντως, ο Ολυμπιακός Βόλου (που κέρδισε 2-0 τον Αιγινιακό), απειλείται να χάσει και την τρίτη –που οδηγεί σε μπαράζ με την Ξάνθη- καθώς είναι σε απόσταση τριών πόντων από τα Χανιά (1-0 τον Φωστήρα) και την Κυριακή παίζει μαζί τους στην Κρήτη, σε ένα ντέρμπι που αναμένεται με τεράστια αγωνία και προσελκύει τα βλέμματα των ποδοσφαιρόφιλων.