Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Ο Παναθηναϊκός 79-46 τον Πανιώνιο που πέφτει στην Α2

Και τώρα η Άλμπα. Αυτό θα πρέπει να σκέφτονται στον Παναθηναϊκό, καθώς ένα μεγάλο σερί 19-0 στην 3η περίοδο, ήταν ικανό να απομακρύνει τον πονοκέφαλο που του έβαλε ο αξιόμαχος και γεμάτος ενέργεια Πανιώνιος στο πρώτο μισό του αγώνα, με τους «πράσινους» να επικρατούν με το ευρύ 79-46, και να παραμένουν στο κατόπι του Ολυμπιακού αναφορικά με την πρωτιά στην κανονική περίοδο της Basket League.

140845xlargeΓια τους νταμπλούχους Ελλάδας ο Σλότερ ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους (3/6 τριπ.), ενώ ο Μπατίστα είχε 14 πόντους με 10 ριμπάουντ. Για τον Πανιώνιο, που τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται στην Α2, μια ομάδα μόνος του ήταν ο Κόλεμαν με 21 πόντους (9/13 σουτ) και 10 ριμπάουντ. Ο Πανιώνιος στο δεύτερο μισό του αγώνα πέτυχε μόλις 12 πόντους!!!

Ψυχωμένος, και χωρίς να έχει τίποτα να χάσει ξεκίνησε την αναμέτρηση με τον νωχελικό και μπερδεμένο στην άμυνα ζώνης του Κρις Χουγκάζ, Παναθηναϊκό, και με τον Κόλεμαν να είναι η αιχμή την επίθεση κατάφερε να ανατρέψει το 7-11 (7 πόντους ο Φώτσης) και να προσπεράσει με 12-11, με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται με 14-14 χάρη σε τζαμπ σουτ του Ταμπς από την δεξιά γωνία.

Ο Κόλεμαν συνέχισε να κάνει εξαιρετική δουλειά και στο 2ο δεκάλεπτο, έχοντας ενέργεια και πάθος σε επίθεση και άμυνα, και έτσι οι «κυανέρυθροι» έφτασαν στο +5 (25-20) στο 16′, με τον Αμερικανό σέντερ να έχει 3/7 βολές! Ο Ξανθόπουλος με τρίποντο έφερε την διαφορά στο +8 (28-20), και κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός «ξύπνησε» από τον δικό του λήθαργο και με 3 μαζεμένα τρίποντα από Διαμαντίδη, Παππά και Σλότερ κατάφερε να τρέξει ένα επιμέρους σερί 2-9 και να μειώσει σε 30-29, με την φάση με τον Παππά να «τρακάρει» πάνω στον Μπατίστα λίγο αργότερα, και στην επίθεση των «πρασίνων» να δείχνει την σύγχυση του. Ωστόσο, ο Παππάς με καλάθι και φάουλ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια (32-32), με τον Σλότερ ακριβώς στην εκπνοή να στέλνει τις ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες με 34-34. Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς να μάζεψε 25 ριμπάουντ (7 ριμπ. ο Μπατίστα) έναντι 17 του Πανιωνίου (7 ριμπ. ο Κορόλεφ), αλλά υπέπεσε σε 11 λάθη, έναντι 2 των γηπεδούχων, με την άμυνα ζώνης να μπερδεύει επιθετικά τους «πράσινους», ενώ ο Ουίλιαμ Κόλεμαν είχε 15 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Διαμαντίδη και Σλότερ να ευστοχούν σε διαδοχικά τρίποντα, με το σκορ να φτάνει στο 36-41 για τους «πράσινους», με τον Κόλεμαν να είναι μια άμυνα μόνος του…σταματώντας τον Γκιστ ακόμα και σε προσπάθεια για κάρφωμα. Ο Βεργίνης με πέντε συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 41-43, για να απαντήσει ο Μπατίστα με έξι διαδοχικούς πόντους, και ο Σλότερ με νέο δικό του τρίποντο να φέρνει τους νταμπλούχους Ελλάδας στο +9 (41-50) στο 26′. Το «τριφύλλι» ωστόσο δεν σταμάτησε εκεί, και με τον Σλότερ να συνεχίζει να σκοράρει η διαφορά ανέβηκε στο +16 (41-57) στο 28′ , με τον Αμερικανό γκαρντ να έχει 18 πόντους. Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο +21 (41-62), έχοντας τον Μπατίστα να σκοράρει συνεχώς και να φτάνει στους 14 πόντους, ενώ ο Πανιώνιος έμεινε χωρίς σκορ για 5:54, δηλαδή από το σημείο που ο Βεργίνης είχε μειώσει σε 41-43. Από εκείνο το σημείο το «πράσινο» σερί 0-19…έβαλε το νερό στο αυλάκι, αναφορικά με τον νικητή της αναμέτρησης.

Στην 4η περίοδο, τίποτα δεν ήταν δυνατό να αλλάξει αναφορικά με τον τελικό νικητή, με τον Κρις Χουγκάζ να περνάει στο παρκέ και τους νεαρούς Πετρόπουλο, Μπιλλή, Οικονομόπουλο ταυτόχρονα με τον Σταμάτη που είχε αγωνιστεί και νωρίτερα, ενώ ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς πέρασε στο παρκέ τους Χαραλαμπόπουλο και Λούντζη, με τον Μποχωρίδη να δίνει ένα φοβερό στοπ, στην προσπάθεια που έκανε ο Πετρόπουλος να καρφώσει. Για την ιστορία το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 79-46 για τον Παναθηναϊκό!

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 34-34, 41-62, 46-79
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Χουγκάζ): Ξανθόπουλος 6 (2/5 τριπ., 8 ασίστ), Πετρόπουλος, Βεργίνης 5 (1), Στράντ 2, Οικονομόπουλος, Μπιλλής, Σταμάτης 1, Ασέλιν 2, Κόλεμαν 21 (9/13 διπ., 10 ριμπ.), Κορόλεφ 5 (1/4 τριπ., 9 ριμπ.), Τάμπς 4, Διαμαντόπουλος.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 2, Σλότερ 18 (4/7 διπ., 3/6 τριπ.), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς, Φώτσης 10 (2/4 τριπ., 8 ριμπ.), Νέλσον 1, Παππάς 12 (2/4 τριπ.), Διαμαντίδης 9 (3/4 τριπ., 6 ασίστ), Γκίστ 2, Μπατίστα 14 (10 ριμπ.), Λούντζης 3 (1), Λαουάλ 6 (4 ριμπ.).

Πηγή: blogspot.gr