Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Basket League, Περιστέρι – Κολοσσός 84-81: Νίκη με σούπερ Μαυροκεφαλίδη στην πρεμιέρα

Η ομάδα των δυτικών προαστίων κατέκτησε το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν 2020-21, ξεπερνώντας δύσκολα το εμπόδιο του Κολοσσού Ρόδου.

Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, εκεί όπου ο Πέτεγουεϊ διαμόρφωσε το 84-81 και ο Λάιλ δεν κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση, αφού αστόχησε ελεύθερος σε προσπάθεια για τρίποντο.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο κλειστό της «Τζον Κένεντι», εκεί όπου ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης πέτυχε επτά συνεχόμενους πόντους για το 13-13 στο 15:23 κι εν συνεχεία διαμόρφωσε το 23-20 για την ομάδα των δυτικών προαστίων που έκλεισε το δεκάλεπτο διατηρώντας ισχνό προβάδισμα (23-22).

Ακολούθως ο Τζόναθαν Άρλετζ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 κι έκανε το 30-25 όμως ο Κολοσσός απάντησε με σερί 8-0 για το 30-33 με τον Κερέμ Καντέρ! Μάλιστα οι Ροδίτες πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 41-44 έπειτα από το καλάθι του Ντόμινικ Άρτις.

Το Περιστέρι μπήκε με το γκάζι… πατημένο στην τρίτη περίοδο, κάνοντας σερί 12-0 και παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 53-44 με το layup του Αμντούλ Γκάντι. Ο Κολοσσός αντέδρασε άμεσα, βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Άρτις και Ξανθόπουλο, μειώνοντας σε 56-53 στο 26:44. Παρ” όλα αυτά, οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση και προηγήθηκαν ξανά με διψήφια διαφορά όταν ο ΜακΛέιν σκόραρε για το 63-53 ενώ τα back-to-back τρίποντα των Αθηναίου και Μαυροκεφαλίδη διαμόρφωσαν το 69-54 στο 30′.

Ο Κολοσσός έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει και να ολοκληρώσει την ολική ανατροπή, μειώνοντας σε 82-81 με τον Κένι Γκόινς στα 24″! Ο Πέτεγουϊ έκανε το 84-81 με 2/2 βολές ενώ ο Τζακουάν Λάιλ έχασε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση αφού αστόχησε ελεύθερος σε τρίποντο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Περιστέρι σούταρε με 62% στο δίποντο και υποχρέωσε τον Κολοσσό σε 15 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ηγήθηκε επιθετικά των γηπεδούχων, μετρώντας 27 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 κόψιμο και μόλις 1 λάθος σε 26:25.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τούμπα του Κολοσσού είχε 0/3 δίποντα, 2 ριμπάουντ και 3 λάθη σε 19:30.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Αμντούλ Γκάντι βοήθησε το Περιστέρι με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Περιστέρι τα «νεκρά» διαστήματα στην τέταρτη περίοδο, ο Κολοσσός την απόδοση του στο τρίτο δεκάλεπτο όπου οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 28-10.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 41-44, 69-54, 84-81.