Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024

A1: Ο Ολυμπιακός δεν έκανε… δώρο στον Άρη

8499287748_c06cd9608e2-300x192Ανήμερα των 99ων γενεθλίων του, ο Άρης γνώρισε την εντός έδρας ήττα στο Αλεξάνδρειο από τον Ολυμπιακό με 84-68, στην αναμέτρηση με την οποία έκλεισε η 21η αγωνιστική.

Για ένα ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έδειχναν ικανοί να κάνουν ένα μεγάλο δώρο στον κόσμο τους, καθώς εκμεταλλευόμενοι την αμυντική χαλαρότητα των «ερυθρόλευκων» είχαν το προβάδισμα στο σκορ. Όλα αυτά μέχρι το 37-38 που έγινε με τρίποντο του Παπανικολάου στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου ημιχρόνου (38-41)…

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν… φορτσάτοι στο παρκέ, τόσο επιθετικά, πετυχαίνοντας 26 πόντους, όσο και ανασταλτικά, καθώς δέχθηκαν μόλις 9. Έτσι το 38-41 έγινε 46-64 και το τελευταίο δεκάλεπτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα…

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-38, 46-64, 68-84

Άρης (Αγγέλου): Πελεκάνος 10 (1), Βεζένκοφ 7 (1), Τσιάρας 3, Ασημακόπουλος 14 (2), Καραποστόλου 8, Χαρίσης 4 (7 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 6 (1), Σαρικόπουλος 4, Μούρτος, Βεργίνης 12 (2), Δήμας, Τσακαλέρης.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 12, Λο 10 (2 τρίποντα, 4 κλεψίματα), Άντιτς 3, Σπανούλης 13 (7 ασίστ), Περπέρογλου 15 (1), Σερμαντίνι 13, Σλούκας 11 (1), Πέρκινς 2, Παπανικολάου 5 (1), Γεωργάκης, Κατσίβελης.