Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

ΑΕΚ-Λάρισα 1-0: Στον τελικό του Κυπέλλου η «Ένωση» με γκολ-ποίημα του Λάζαρου στο 95ο λεπτό!

Για 94 λεπτά η ΑΕΛ είχε εγκλωβίσει την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και κρατούσε στα χέρια της την πρόκριση στον τελικό – Όμως, ουσιαστικά στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Χριστοδουλόπουλος με ένα απίθανο ανάποδο ψαλίδι λύτρωσε την Ένωση και της χάρισε την πρόκριση

Απίστευτο, μοναδικό, υπέροχο. Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο είδαμε ένα σπουδαίο δεύτερο μέρος και συνολικά ένα τρομερό ζευγάρι ημιτελικών. Ένα ζευγάρι που ξεκίνησε με γκολ στο 93’ στην Λάρισα με τον Γκριζμάν να βάζει όλη την… Λάρισα στο γήπεδο και που τελείωσε μ’ ένα γκολ στο 94’ στο ΟΑΚΑ από τον Λάζαρο που έβαλε όλη την ΑΕΚ στο γήπεδο!

Σ’ ένα ματς θρίλερ η ΑΕΚ βρήκε γκολ στο… παρά ένα και πρόκριση στον τελικό. Και τι γκολ! Ο Λάζαρος μ’ ένα γυριστό ανάποδο βολέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το μοναδικό γκολ του αγώνα…

Ιδιο σύστημα, άλλο πλάνο
Ο Μανόλο Χιμένεθ επέστρεψε στο αγαπημένο του 3-5-2 για την ρεβάνς, σύστημα που επέλεξε για τρίτο σερί ματς και ο Σωτήρης Αντωνίου. Βεβαίως το πλάνο της ΑΕΚ ήταν ξεκάθαρο. Κατοχή μπάλας, πίεση ψηλά και προσπάθεια για ένα γρήγορο γκολ την ίδια ώρα που η ΑΕΛ έπαιζε με τον χρόνο από το πρώτο λεπτό και με κλειστή άμυνα. Πλάνο που δικαίωσε την θεσσαλική ομάδα. Γιατί στα πρώτα 45 λεπτά μπορεί το κοντέρ της κατοχής να έφτασε μέχρι και το 86% (στο 21’) αλλά η ΑΕΚ έκλεισε ένα ολόκληρο ημίχρονο χωρίς τελική προσπάθεια στο τέρμα!

Ένα φάουλ του Μπακασέτα που πέρασε λίγο άουτ και τίποτα άλλο για την Ενωση η οποία είχε την μπάλα στα πόδια της αλλά δεν μπορούσε με τίποτα ν’ απειλήσει την εστία του Μπόζοβιτς. Η ΑΕΛ κέρδιζε χρόνο σε κάθε στιγμή που έβρισκε την ευκαιρία και το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου ήρθε απόλυτα φυσιολογικά.

Η ΑΕΛ είχε τις σπουδαίες φάσεις

Κι όμως. Αν περίμενε κανείς πως η ΑΕΚ θα έμπαινε ακόμα πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο διαψεύστηκαν. Η Λάρισα πήγε να πιάσει στον ύπνο την Ενωση και το κατάφερε χωρίς όμως να την τιμωρήσει. Στο 48’ ο Γκριζμάν πέρασε και τον Μπάρκα αλλά αποφάσισε να μην τελειώσει την φάση επειδή ήταν αρκετά πλάγια (έδιωξε ο γκολκίπερ της ΑΕΚ) και στο 57’ ο Ντέλετιτς πλάσαρε αλλά ο Ελληνας τερματοφύλακας έκανε μια σπουδαία επέμβαση και έδιωξε σε κόρνερ.

Το πάλεψε ο Χιμένεθ και φουλ επίθεση
Η ΑΕΛ έκανε το τέλειο αμυντικό ματς και ο Μανόλο Χιμένεθ έψαχνε τρόπο να απαντήσει. Πρώτη κίνηση ο Λάζαρος (και 4-2-3-1), δεύτερο κίνηση ο Μασούντ αντί του Κονέ και τρίτη κίνηση ο Γιακουμάκης (αντί του Γκάλου) με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να τελειώσει το παιχνίδι με 4-2-4!

Και από την είσοδο του Λάζαρου η ΑΕΚ όχι μόνο έγινε πιο επιθετική αλλά και απειλητική. Από το 76’ μέχρι το 86’ η ΑΕΚ έχει πέντε καλές φάσεις για να σκοράρει αλλά είτε απομάκρυναν οι αμυντικοί της ΑΕΛ είτε οι επιθετικοί της Ενωσης ήταν άστοχοι.

Η γκολάρα στο 94’
Και φτάσαμε στις καθυστερήσεις του αγώνα. Με τον Παπαπέτρου να δείχνει πέντε λεπτά (απολύτως δικαιολογημένα) η ΑΕΚ κέρδιζε συνεχόμενα κόρνερ με αποτέλεσμα να ανέβει και ο Μπάρκας. Στο τελευταίο κόρνερ και με τον χρόνο να τρέχει ο Αραούχο (!) το εκτέλεσε ο Μπάρκας πήγε στην πορεία της μπάλας η οποία κατέληξε στον Λάζαρο ο οποίος μ’ ένα σπουδαίο γκολ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και την πρόκριση στην ΑΕΚ για τον τελικό της 12ης Μαΐου.

MVP: Δεν θέλει και ρώτημα. Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος. Με ένα απίστευτο γκολ στο 94’ έστειλε την ΑΕΚ στον τελικό!
Αδύναμος κρίκος: Λιβάια. Δεν βοήθησε ποτέ και καθόλου την ομάδα στα 95 λεπτά που αγωνίστηκε. Μάλλον έπρεπε να βγει αυτός αλλαγή κι όχι ο Μπακασέτας.
Στο ύψος του: Μιλοσάβλιεβιτς. Εάν δεν ήταν το γκολ του Λάζαρου στο 94’ θα ήταν ο πολυτιμότερος κυρίως για το τάκλιν στο 81’ στον Αραούχο που έσωσε το γκολ.
Η γκάφα: Η φάση του Γκριζμάν στο 48’. Ενώ πέρασε τον Μπάρκα δεν εκτέλεσε με αποτέλεσμα να καθυστερήσει και να κοπεί στη συνέχεια.
Το στραγάλι: Κανένα πρόβλημα από τον Παπαπέτρου. Δεν υπάρχει κάποια απόφαση του ή μη απόφαση που να έπαιξε ρόλο στο παιχνίδι.
Το ταμείο του gazzetta.gr: Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, είδαμε ένα σπουδαίο δεύτερο. Με τεράστιο σασπένς και με ένα υπέροχο γκολ στο 94’ που μπορεί να στεναχωρεί την ΑΕΛ αλλά έστειλε στον τελικό την ΑΕΚ. Η ΑΕΛ θα μπορούσε να είχε προηγηθεί με τις σπουδαίες φάσεις που είχε με Γκριζμάν και Ντέλειτς όμως η ΑΕΚ το πάλεψε μέχρι τέλους και πήρε την πρόκριση στα τελευταία δευτερόλεπτα. Επανάληψη του περσινού τελικού λοιπόν και ξανά ΑΕΚ-ΠΑΟΚ.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Λαμπρόπουλος, Χουλτ, Γκάλο (73’ Γιακουμάκης), Κονέ (64’ Μασούντ), Σιμόες, Μπακασέτας (52’ Χριστοδουλόπουλος), Λιβάια, Αραούχο

ΑΕΛ (Σωτήρης Αντωνίου): Μπόζοβιτς, Μόρας, Γκόλιας, Ζίζιτς, Μασούρας, Μιλοσάβλιεβιτς, Γιοβάνοβιτς, Αγκάνοβιτς (79’ Ρέντζας), Ντέλετιτς (83’ Περόνε), Κριζμάν (76’ Ναζλίδης), Χούμπτσεβ