Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

ΑΕΚ-Παναιτωλικός 1-2

Πριν έρθει το 2022 έφταιγε το φάντασμα των Χριστουγέννων. Εντέλει, όμως, μάλλον φταίει το φάντασμα της ΑΕΚ. Η Ένωση έχασε και από τον Παναιτωλικό (1-2) στο ΟΑΚΑ και γνώρισε δεύτερη σερί εντός έδρας ήττα. Φωνές των γηπεδούχων για φάουλ στο 1-1.

Δεν την είχε κερδίσει ποτέ εκτός έδρας. Είχε καταφέρει να πετύχει μόλις ένα γκολ σε σύνολο έντεκα αγώνων στο ΟΑΚΑ. Τόσο σε πρωτάθλημα, όσο και σε κύπελλο. Είχε αποσπάσει μόλις μια λευκή ισοπαλία, και ήταν τον Ιανουάριο του 2017. Ο Παναιτωλικός, όμως, έσπασε την παράδοση και ξεπέρασε τον εαυτό του. Με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, κατάφερε την ανατροπή στο Μαρούσι, κέρδισε την ΑΕΚ που είχε προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο, με 2-1 και την οδηγεί εκ νέου στην εσωστρέφεια, μερικά 24ωρα πριν το πρώτο ματς κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ. Δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα για την ΑΕΚ έπειτα από εκείνη με τον ΟΦΗ, δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας ματς που χάνει στο ΟΑΚΑ, ενώ έχει προηγηθεί στο σκορ.

Μάνταλος, Καρίμ και γκολ!

Ένα ημίχρονο, μια ομάδα, ένας… παίκτης. Σχεδόν. Η ΑΕΚ έμοιαζε να μην έχει αντίπαλο στο πρώτο 45λεπτο στο ΟΑΚΑ, αφού ο Παναιτωλικός ήταν αγνώριστος και δεν έφταιγαν τα πράσινα. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου αδυνατούσε να κρατήσει μπάλα, αδυνατούσε να δημιουργήσει κινδύνους για την αντίπαλη εστία ή έστω να φτάσει σε εκείνη, με αποτέλεσμα το γκολ να μοιάζει θέμα χρόνου. Κι όχι επειδή η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική. Κάθε άλλο. Η Ένωση έκανε τα απολύτως βασικά στο ματς, αλλά φαινόταν ότι αργά ή γρήγορα θα έβρισκε τη φάση για να σκοράρει. Δεν το έκανε ο Πέτρος Μάνταλος στο ξεκίνημα του ματς, δεν το έκανε στο 25ο λεπτό με σουτ από καλή θέση, δεν το βρήκε με την κεφαλιά του Γιώργου Τζαβέλλα ή την ευκαιρία του Καρίμ Ανσαριφάρντ στο 37’, όμως λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου ήρθε το γκολ. Πρωταγωνιστές οι δύο πιο «ζωντανοί» παίκτες των προηγούμενων λεπτών. Ο Πέτρος Μάνταλος έκανε την πάσα, ο Ανσαριφάρντ το εκπληκτικό σπριντ που άφησε πίσω τον Βργκοτς και εν συνεχεία την ντρίμπλα και το πλασέ για το 1-0.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με γκολ, το δεύτερο ξεκίνησε με δοκάρι, με ευκαιρία, όμως το γκολ που έψαχνε η Ένωση δεν ήρθε! Στο 48’ ο Γιώργος Τζαβέλλας με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι και ένα λεπτό αργότερα, ο Ανσαριφάρντ δημιούργησε για τον Λιβάι Γκαρσία, αλλά το σουτ του ακραίου της ΑΕΚ απέκρουσε ο Μελίσσας. Η ΑΕΚ είχε μπει στο δεύτερο ημίχρονο ξεκάθαρα για να «κλειδώσει» το ματς, ωστόσο η ένταση στο παιχνίδι της και η όρεξη για κάτι καλύτερο από το πρώτο ημίχρονο, δεν κράτησε περισσότερο από σκάρτα δέκα λεπτά. Ο Παναιτωλικός ισορρόπησε και πάλι το ματς – ή τουλάχιστον με τον τρόπο που το κρατούσε σε μια σχετική ισορροπία και στο πρώτο ημίχρονο. Χωρίς να κάνει φάσεις, χωρίς να απειλεί, χωρίς να κρατάει μπάλα, αλλά και χωρίς να απειλείται διαρκώς.

Η… φωτιά την έκαψε!

Αυτά μέχρι το 70ο λεπτό… Κάπου εκεί οι συσχετισμοί στο παιχνίδι άλλαξαν. Η δυναμική του παιχνιδιού άλλαξε, με τον Γιάννη Αναστασίου να κάνει τρεις κινήσεις, στοχεύοντας πλέον πιο ξεκάθαρα να βρει η ομάδα του το γκολ της ισοφάρισης και την ΑΕΚ να βρίσκει περισσότερους χώρους και να έχει στο γήπεδο και τον Στίβεν Τσούμπερ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια… παραλίγο ευκαιρία με τον Τζαβέλλα να διορθώνει το λάθος του Τσιντώτα, η ΑΕΚ απάντησε σε αντεπίθεση με κεφαλιά του Μάνταλου και το 1-0 έμοιαζε εξαιρετικά εύθραυστο. Εκείνο που πρώτο αποδείχθηκε εύθραυστο, ήταν τα νεύρα των ποδοσφαιριστών. Αφορμή ήταν ένα μαρκάρισμα του Μάρντεσον στον Άμραμπατ, για το οποίο θα μπορούσε να είχε δει την κόκκινη κάρτα, ωστόσο διαιτητής και VAR είχαν διαφορετική άποψη!

Η επόμενη φάση που θα ξεσήκωνε τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, θα είχε και το γκολ! Ο Πέτρος Μάνταλος έχασε τη μπάλα, η ΑΕΚ ζήτησε φάουλ, αλλά ξέχασε να παίξει άμυνα, με αποτέλεσμα να φύγει μόνος του και… καλυπτόμενος από τη μεσαία γραμμή, ο Νίκος Καρέλης και να πλασάρει εύστοχα τον Τσιντώτα για να ισοφαρίσει για τον Παναιτωλικό δέκα λεπτά πριν συμπληρωθούν τα 90 λεπτά του αγώνα. Εκείνο που θα επακολουθούσε θα ήταν αδύνατο να το προβλέψει οποιοσδήποτε. Ούτε στην αρχή του αγώνα, ούτε στο 1-0, ούτε καν στο 1-1! Ο Χαβιέ Μεντόζε με μια απίστευτη προσπάθεια και ένα ασύλληπτο σουτ, έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι της ΑΕΚ και ο Παναιτωλικός έκανε την ολική ανατροπή στο Μαρούσι! Ο Παναιτωλικός που ουδέποτε είχε κερδίσει την Ένωση εκτός έδρας, που είχε πετύχει μέχρι το σημερινό ματς μόλις ένα γκολ στα εκτός έδρας ματς με την ΑΕΚ, βρέθηκε στο 83ο λεπτό να αγκαλιάζει μια σπουδαία νίκη! Μια νίκη που κατάφερε να κρατήσει μέχρι το τέλος, με την Ένωση να απειλεί από μακριά με Τσούμπερ, Μάνταλο και Γέβτιτς, αλλά να μην βρίσκει δίχτυα.

ΑΕΚ (Γιαννίκης): Τσιντώτας, Μοχαμαντί, Τζαβέλλας, Βράνιες, Σβάρνας (80’ Ρότα), Σιμόες (88’ Κοσίδης), Λε Ταλέκ (80’ Λε Ταλέκ), Μάνταλος, Λιβάι Γκαρσία (65’ Τσούμπερ), Άμραμπατ, Ανσαριφάρντ (88’ Γέβριτς).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Αναστασίου): Μελίσσας, Χουχούμης, Κορνέλιους, Βργκοτς, Λούι, Φλόρες, Αντούνες (64’ Μάρντεσον), Μεντόσα (85’ Τσιγγάρας), Ντουάρτε (85’ Μαλλής), Μπαρμπόσα (70’ Μόρσεϊ), Βέργος (70’ Καράλης).