Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ακόμη πιο κοντά στον τίτλο η Μπάγερν: 3-0 την Αϊντραχτ

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα η Μπάγερν Μονάχου συνέχισε με νίκη για την 28η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα, επικρατώντας 3-0 της Άιντραχτ Φρανκφούρτης, ενώ την ίδια ώρα η Ντόρτμουντ έχανε 3-1 στο Μένχενγκλαντμπαχ από τη Μπορούσια.

ImageHandler (1)Δύο γκολ του Λεβαντόφσκι στο 15’ και στο 66’ έκαναν πιο απλά τα πράγματα για τους παίκτες τους Γκουαρδιόλα, που με τον Μίλερ στο 82’ (3-0) σφράγισαν τη νίκη τους και ανέβηκαν στους 70 βαθμούς, μετρώντας αντίστροφα για την κατάκτηση της «σαλατιέρας». Με 35 πόντους στην 8η θέση έμεινε η Άιντραχτ.

Στην τρίτη θέση παραμένει η Γκλάντμπαχ (53β), που άνοιξε το σκορ με τον Βεντ στο πρώτο μόλις λεπτό απέναντι στη Ντόρτμουντ, με τον Ράφαελ να γράφει το 2-0 στο 32΄και τον Νόρντφαϊτ το 3-0 στο 67’. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Κλοπ ήταν να μειώσουν στο τελικό 3-1 με τον Γκιουντογκάν στο 77ο λεπτό, μένοντας στους 33 βαθμούς και στη 10η θέση.

Στα υπόλοιπα ματς, η Σάλκε (41β) έμεινε στο 0-0 με τη Φράιμπουργκ (29β) στο Γκέλζενκιρχεν, ενώ η Λεβερκούζεν (51β) έμεινε στο κυνήγι της Γκλάντμπαχ νικώντας 3-2 εκτός έδρας τη Μάιντς. Τέλος, σημαντική νίκη που την κρατά ζωντανή στη μάχη της παραμονής πήρε κόντρα στην Άουγκσμπουργκ (39β) η Πάντερμπορν (27β) με 2-1.