Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Άλμα της ΑΕΚ για την τετράδα: 97-77 τον Άρη

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε του Άρη με 93-77 για την 22η αγωνιστική της Basket League και έκανε σπουδαίο βήμα για την είσοδο στην 4άδα, καλύπτοντας και τη διαφορά του πρώτου αγώνα. Η Ένωση ήταν καλύτερη στα κρίσιμα διαστήματα του αγώνα και έφτασε με σχετική άνεση στην νίκη, σε ένα ματς που είχε χαρακτηριστεί «τελικός για την 4άδα».

ÁÅÊ - ÁÑÇÓ  AEK - ARIS(BASKET LEAGUE 2014-2015)Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες νευρικές στο πρώτο δίλεπτο. Στη συνέχεια ,ωστόσο, βρήκαν το ρυθμό τους και κατάφερναν να χτυπήσουν στις αδυναμίες του αντιπάλου τους. Η ΑΕΚ έχοντας αιχμή του δόρατος τον Carl English, ο οποίος με τρία τρίποντα έφτασε γρήγορα τους 9 πόντους και τους υπόλοιπους να χτυπούν και αυτοί έξω από τα 6,75μ., προσπαθούσε να ξεφύγει στο σκορ. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι με τον Andrew Naymick να κάνει πάρτι κάτω από το καλάθι, πλήγωναν την Ένωση μέσα στο ζωγραφιστό σε κάθε ευκαιρία. Έτσι η απόλυτη ισορροπία των δύο ομάδων μεταφράστηκε στο 21-21 που ήταν το σκορ με το οποίο τελείωσε η πρώτη περίοδος.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα έδειξαν να παραμένουν στο ίδιο μοτίβο. Ο Tomas Delininkaitis, αντικατέστησε τον Καναδό «μπόμπερ» και πήρε πάνω του το σκοράρισμα πετυχαίνοντας πέντε γρήγορους πόντους. Ο Άρης έβρισκε απαντήσεις κυρίως με τους Tomas και Naymick, ωστόσο, στα μισά της περιόδου η ΑΕΚ πάτησε γκάζι και κάνοντας ένα επιμέρους 13-6 πήγε στα αποδυτήρια με ένα πολύτιμο +13 (48-35). Μελανό σημείο αποτελεί ο τραυματισμός του Delininkaitis (διάστρεμμα). Ενώ αξίζει να σημειωθεί πως ο αρχισκόρερ του Άρη, Αλέξανδρος Βεζένκοφ έμεινε στους 4 πόντους, ενώ ο Pasalic έκατσε νωρίς στον πάγκο, παροπλισμένος με 4 (!) φάουλ.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με ένα showτου Βεζένκοφ. Ο φόργουορντ του Άρη έβαλε 7 σερί πόντους και διαμόρφωσε το 48-42. Ο MVP του φετινού Άρη συνέχισε να σκοράρει ακατάπαυστα, με την ΑΕΚ να βρίσκει κάποιους πόντους και πάλι από την περιφέρεια, αλλά τη διαφορά να πέφτει αισθητά, σταδιακά με αποκορύφωμα το 63-60 στο 29′. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με σκορ 67-62 και τον Άρη να έχει μπει και πάλι δυνατά στη διεκδίκηση της νίκης.

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τη σφραγίδα μιας σπουδαίας νίκης για την Ένωση. Ο Άρης προσπάθησε, αλλά σε κανένα σημείο δε μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση της Ένωσης, η οποία βρήκε στο πρόσωπο του Γιάννη Αθηναίου έναν αναπάντεχο σκόρερ. Ο Έλληνας γκαρντ πέτυχε τρία τρίποντα στα κρισιμότερα σημεία της περιόδου και «ξεκλείδωσε» την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την Ένωση, πέραν από τον διεθνή άσο που πέτυχε 14 πόντους, ήταν οι Malik Hairston (16π.), Mensah-Bonsu (16π./12 ριμπ.) , Carl English (18π.) και Milan Milosevic (10π.), όσους και ο Scott Wilbekin στην πρώτη του εμφάνιση στο ΟΑΚΑ. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Βεζένκοφ με 23π., Naymick με 20 και Thomas με 16π. και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 48-35, 67-62, 93-77

ΑΕΚ (Σάκοτα):Ουίλμπεκιν 10 (2), Ντελινινκάιτις 7 (1), Σάκοτα 2, Χέρστον 16(1), Σαρικόπουλος , Αθηναίου 14 (4), Μιλόσεβιτς 10 (1), Μενσά – Μπονσού 16 , Ίνγκλις 18 (6).

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 2, Ριντ 2, Τόμας 16 (2), Χαρίσης 2, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 23 (2), Νέιμικ 20, Μούρτος 2, Σίμτσακ 2, Αντεγκμπόγιε 8.

Πηγή: basketblog.gr