Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

«Άλωσε» τη Σύρο και έγινε αφεντικό ο Ολυμπιακός στο βόλεϊ

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Φοίνικα στη Σύρο 3-1, πήρε το προβάδισμα 2-1 στη σειρά των ημιτελικών και πλέον απέχει μια νίκη από τον τελικό της VolleyLeague.

ÖÏÉÍÉÊÁÓ ÓÕÑÏÕ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓΟι «ερυθρόλευκοι» χρειάζονται άλλη μια νίκη στον αγώνα της Κυριακής ( 17.00) ξανά στη Σύρο, για να πάρουν την πρόκριση στους τελικούς. Aντίθετα ο Φοίνικας θα προσπαθήσει να ισοφαρίσει τη σειρά και να τη στείλει σε πέμπτο παιχνίδι στο Ρέντη.

Καθοριστικό ήταν το πρώτο σετ, όπου ο Φοίνικας ήταν μπροστά μέχρι το 22-19, αλλά η είσοδος του Κώστα Προύσαλη στην πάσα άλλαξε τα δεδομένα.

Μετά από αυτό, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ για να προηγηθεί με 5-0 χάρη στα σερβίς του Προύσαλη. Ο Φοίνικας «ξύπνησε», ισοφάρισε στο 8-8 με μπλοκ πάνω στον Ντιάτσκοφ, αλλά ένα νέο σερί των «ερυθρολεύκων» διαμόρφωσε το 11-16. Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα.

Η υποδοχή του Παναγιώτη Παπαδόπουλου και η άνοδος στην απόδοση του Λάππα , βελτίωσαν την εικόνα του Φοίνικα στο τρίτο σετ. Οι «πειρατές» πήραν από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα και ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο με τον άσσο του Κοκκινάκη με το 21-20. Ωστόσο οι επιθέσεις του Ντόκιτς έδωσαν λύσεις για τον Φοίνικα που πήρε το σετ.

Όμως παρά τη μείωση το σκορ ο Φοίνικας κατέρρευσε. Το3-4 έγινε 3-12 με το σερβις του Κόιστρα, ενώ ακολούθησαν κι άλλα σερί για τον Ολυμπιακό που πήρε το σετ με 25-8.

Ο ακραίος του Ολυμπιακού, Αντρέι Ντιάτσκοφ: «Ήταν έναν πολύ σκληρό και δύσκολο παιχίδι. Νιώθω πολύ κουρασμένος, όμως πήραμε τη νίκη και συνεχίζουμε. Βεβαίως και θέλουμε να τελειώσουμε στη Σύρο τους ημιτελικούς, είναι κάτι αυτονόητο.

Για την κόντρα του με κάποιους φίλους του Φοίνικα είπε: «Έχει αναπυτυχθέι μια φημολογία ότι περσι υπέγραψα πριν από το τελευταίο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό και για αυτό αποδοκιμάζομαι. Όμως είμαι επαγγελματίας παίκτης και δεν έκανα κάτι τέτοιο. Έδωσα τον καλύτερό μου εαυτό για τον Φοίνικα και αγαπώ τη Σύρο».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Δημήτρη Καζάζης είπε: «Το πρόβλημα μας στην αρχή ήταν η ανάπτυξη, όχι απαραίτητα ο πασαδόρος. Έπρεπε όμως να κάνω μια αλλαγή. Ο Μαρούλης έδωσε μια ενέργεια στο προηγούμενο ματς, αλλά σήμερα δεν τον πήγε το παιχνίδι. Αλλαξαμε πασαδόρο και την εικόνα μας στο παιχνίδι. Αυτό που έχει σημασία είναι να νικάει η ομάδα. Την κυριακή πρέπει να είμαστε ελεύθεροι και να παίξομυε ωραίο βόλει. Πρέπει να πάρουμε μια ανάσα και να πιάσουμε πολύ καλή απόδοση για να τελειώσουμε τη σειρά εδώ.

Ο προπονητής του Φοίνικα, Ράτκο Παβλισεβιτς είπε: «Δεν πήγε λάθος κάτι συγκεκριμένο. Παίζαμε με το τον Ολυμπιακό και είναι δύσκολο να τον αντιμετωπίσουμε. Δεν είχαμε προετοιμαστεί ψυχολογικά για τα ημιτελικά, θα καθώς μπήκαμε την τελευταία στιγμή στην τετράδα. Την Κυριακή. Θέλω απλά να παίξουμε καλά, αν το κάνουμε μπορούμε να νικήσουμε τον Ολυμπιακό»

Τα σετ: 1-3 (26-28, 18-25, 25-23, 08-25).