Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

«Άλωσε» τους «Ζωσιμάδες» ο Λεβαδειακός (ΠΑΣ Γιάννινα – Λεβαδειακός 0-4)

Επιστροφή του Λεβαδειακού στις νίκες

pas-giannina-lebadeiakos

Μια τεράστια νίκη πήρε στους «Ζωσιμάδες» πήρε ο Λεβαδειακός επικρατώντας 0-4 του γηπεδούχου ΠΑΣ Γιάννινα για το παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ, που έγινε εξ΄αναβολής.

Μετά από ένα σερί ανεπιτυχών αποτελεσμάτων η ομάδα του Σάββα Παντελίδη κατάφερε να πάρει το «τρίποντο» σε μία δύσκολη έδρα κι απέναντι σε μία ομάδα που προερχόταν από σερί πέντε αγώνων χωρίς ήττα (3 νίκες, 2 ισοπαλίες).

Η ανωτερότητα των φιλοξενούμενων στα πρώτα 45 λεπτά επιβραβεύτηκε με δύο γκολ. Αφού απείλησαν στο 12΄ με τον Ορτέγκα και στο 28΄ με τον Μαχαίρα, στο 38΄ ο Τομάς με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Κονέ πέτυχε το 0-1.

Πέντε λεπτά μετά (43΄) οι Βοιωτοί πέτυχαν και δεύτερο γκολ, πάλι από προσπάθεια του Κονέ, με σκόρερ αυτή την φορά το Μάντζιο με σουτ (0-2).

Ο αγώνας τελείωσε τυπικά στο 61΄, όταν ο Μιλοσάβλιεβ πλάσαρε το Βελλίδη κι έκανε το 0-3. Δε σταμάτησε εκεί ο Λεβαδειακός, καθώς στο 68΄ από το τραγικό λάθος της άμυνας του ΠΑΣ ο Μάντζιος σαν σε προπόνηση ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0!