Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Άγγιξε την κατοστάρα η ΑΕΚ: 96-73 τον Κολοσσό!

Εντυπωσιακή η ΑΕΚ σημείωσε την τρίτη νίκη της με τον Σάκοτα στον πάγκο της, καθώς επιβλήθηκε του Κολοσσού Ρόδου με 96-73!

pegasus_LARGE_t_1041_106425885Κορυφαίοι για την Ένωση, που και πάλι είχε τον κόσμο στο πλευρό της, οι Ίνγκλις (28 πόντους με 4 τρίποντα) και Σάκοτα (24 πόντους με 4 τρίποντα).

Το πρώτο μισό του αγώνα ήταν απόλυτα ισορροπημένο. Πέρα από το σκορ, 41-41, οι δύο ομάδες είχαν το ίδιο ποσοστό ευστοχίας σε σουτ εντός παιδιάς (48%), τα ίδια ριμπάουντ (14 αμυντικά-4 επιθετικά) και τις ίδιες ασίστ (από 8)! Ίνγκλις και Τζέιμς οδηγούσαν ΑΕΚ και Κολοσσό αντίστοιχα, με την Ένωση να δυσκολεύεται κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν ο Λυκογιάννης επιστράτευσε την άμυνα ζώνης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα πάντα άλλαξαν. Η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμούς, βρήκε «μεγάλα» σουτ από τους Ίνγκλις και Σάκοτα και ξέφυγε για πρώτη φορά με 10 πόντους (64-54 στο 28′), απέναντι στον Κολοσσό που όσο κι αν προσπαθούσε στην άμυνα, «έτρωγε» και τα μακρινά σουτ, αλλά και αρκετά εύκολα κάτω από το καλάθι του.

Με επί μέρους σκορ 30-16 σε αυτήν την περίοδο, η Ένωση ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς και στο τελευταία δεκάλεπτο έκανε… πάρτι. Με τους Ίνγκλις και Σάκοτα να «πυροβολούν» και τους Ουίλιαμσον, Ντελινινκάιτις και Σαρικόπουλο να πετυχαίνουν εύκολα καλάθια, η διαφορά ολοένα και μεγάλωνε (75-59, 88-67) για το τελικό 96-73 που φέρνει την ΑΕΚ στην 8άδα!