Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Αγγλικό… ντέρμπι στην άδεια Λεωφόρο: ΠΑΟ-ΠΑΟΚ 4-3 με τρία γκολ του Μπεργκ!

Το ντέρμπι βάφτηκε… πράσινο! Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 4-3 του ΠΑΟΚ στην άδεια Λεωφόρο, έφτασε τους 55 βαθμούς και άφησε τους Θεσσαλονικείς πέντε βαθμούς πίσω!

pegasus_LARGE_t_1041_106512661_type12395Ο Παναθηναϊκός νίκησε λοιπόν τον ΠΑΟΚ με το χορταστικό 4-3 στο άδειο «Απόστολος Νικολαΐδης» χάρη σε χατ τρικ του Μπεργκ και με τον Καρέλη να φέρνει την αγωνιστική αλλαγή για τους «πράσινους», οι οποίοι προηγήθηκαν, αλλά βρέθηκαν προσωρινά πίσω στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι δύο ομάδες άργησαν… να πάρουν μπροστά, αφού μέχρι και το σημείο που άνοιξε το σκορ, δεν είχε σημειωθεί καμία επικίνδυνη φάση στις δύο περιοχές. Ο Μπεργκ, λοιπόν, με την πρώτη, έκανε το 1-0 στο 27′ με κεφαλιά, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ μετά από πέντε άσφαιρα ματς. Την ασίστ στον Σουηδό έκανε ο Ζέκα μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Κλωναρίδη.

Ο τελευταίος στο 34′ είδε τον Ιτάνζ να σταματά άνετα την προσπάθειά του από την περιοχή, στην τελευταία καλή στιγμή για τους «πράσινους» στο πρώτο μέρος. Οι δύο επόμενες ήταν για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος κατάφερε και να βρει το γκολ της ισοφάρισης.
Στο 41′ ο Νομπόα με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Αθανασιάδη στην περιοχή, αυτός κατέβασε την μπάλα και σούταρε, αλλά δε βρήκε στόχο. Στο επόμενο λεπτό, ωστόσο, ο διεθνής επιθετικός με κοντινό σουτ στην κίνηση μετά από σέντρα του Σκόνδρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Κίνηση-ματ από Αναστασίου
Η αλλαγή που έκρινε την αναμέτρηση ήταν αυτή του Καρέλη, ο οποίος στο 50′ πήρε τη θέση του Κλωναρίδη, που δεν μπόρεσε να συνδυαστεί με τον Μπεργκ στην επίθεση. Ο Σουηδός αντίθετα, παίζει με κλειστά… μάτια με τον Καρέλη, κάτι που απέδειξαν οι δυο τους για ακόμη μία φορά στις τέσσερις γραμμές.

Ο Σκόνδρας με πολύ ωραίο αριστερό σουτ έξω από την περιοχή στο 60′ ήταν αυτός που έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ, αλλά η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε για πολύ. Στο 63′ ο Καρέλης ισοφάρισε από ασίστ του Μπεργκ, ο οποίος πέτυχε τα επόμενα δύο τέρματα της ομάδας του για να φτάσει στο χατ τρικ.

Ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού «χτύπησε» ξανά στο 70′ από ασίστ του Καρέλη, με τον οποίο άλλαξαν ρόλους, αλλά και στο 87′. Δημιουργός αυτή τη φορά ήταν, όπως και στο πρώτο τέρμα, ο Ζέκα.

Το τέταρτο γκολ «σκότωσε» και τις τελευταίες ελπίδες του ΠΑΟΚ, ο οποίος το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 4-3. Ο Νομπόα με κεφαλιά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από σέντρα του Σαλπιγγίδη έκλεισε τον χορό των τερμάτων, αλλά δεν άλλαξε φυσικά και πολλά για την ομάδα του.

Παναθηναϊκός (Γιάννης Αναστασίου): Στιλ, Τριανταφυλλόπουλος, Κλωναρίδης (51′ Καρέλης), Λαγός (80′ Κουτρουμπής), Μπεργκ, Ζέκα, Ταυλαρίδης, Νάνο, Σίλντενφελντ, Πράνιτς, Πέτριτς (63′ Ατζαγκούν).
ΠΑΟΚ (Άγγελος Αναστασιάδης): Ιτάνζ, Σκόνδρας, Ρατς (85′ Κίτσιου), Γκολάσα, Περέιρα, Μακ (87′ Κωνσταντινίδης), Παπαγιαννόπουλος, Βίτορ, Νομπόα, Κόστα (79′ Σαλπιγγίδης), Αθανασιάδης.