Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

«Άοσμος» ο ΠΑΟΚ (0-0 με Αστέρα)- πετάει… το Περιστέρι

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι ΠΑΟΚ και Αστέρας Τρίπολης έμειναν στο 0-0 και πήραν από ένα βαθμό, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς οι γηπεδούχοι λόγω της αποβολής του Κάτσε στο 79ο λεπτό.

ÁÈÁÍÁÓÉÁÄÇÓ ÐÁÍÔÅËÉÁÄÇÓ  ÐÁÏÊ - ÁÓÔÅÑÁÓ ÔÑÉÐÏËÇÓ  ATHANASIADIS PANTELIADIS  PAOK - ASTERAS TRIPOLIS (SUPERLEAGUE 2014-2015)Ο ΠΑΟΚ κυμάνθηκε για ακόμα ένα παιχνίδι σε μέτρια επίπεδα κυρίως όσον αφορά την επιθετική δημιουργία με τον Μακ να είναι η μοναδική «όαση» αλλά να σπαταλάει πολλές ευκαιρίες δίχως να μπορέσει τελικά να σκοράρει.

Απ” την άλλη, ο Αστέρας έπαιξε έξυπνα, πήγε το παιχνίδι εκεί που ήθελε, κράτησε το μηδέν στην άμυνά του αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει στις αντεπιθέσεις που βρήκε και περιορίστηκε στο βαθμό της ισοπαλίας. Ωστόσο, αυτό ήταν το πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι που η ομάδα της Τρίπολης έμεινε αήττητη.

Ο ΠΑΟΚ δικαιολογημένα φωνάζει για μη καταλογισθέν πέναλτι στο 58′ όταν ο Παντελιάδης αρχικά απομάκρυνε την μπάλα προς τα δεξιά, αλλά στη συνέχεια ανέτρεψε τον Σαλπιγγίδη εμποδίζοντάς τον να τη διεκδικήσει.

ΠΑΟΚ: Ιτάνζ, Σκόνδρας, Βίτορ, Κόστα, Ρατς, Νομπόα, Γκολάσα (87′ Κίτσιου), Κάτσε, Μακ (80′ Τζιόλης), Περέιρα (57′ Σαλπιγγίδης), Αθανασιάδης.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Θεοδωρόπουλος, Παντελιάδης, Γκοϊάν, Ζησόπουλος, Λούι, Μουνάφο (93′ Κουρμπέλης), Ιγκλέσιας, Μάσα, Ρόλε (77′ Φακούντο Πάρα), Γιαννώτας (70′ Μπαντιμπανγκά), Μπαράλες.

thumbnail (1)Νωρίτερα, στο Περιστέρι ο Ατρόμητος επικράτησε 2-0 του Πανθρακικού και έμεινε ζεστός στη μάχη των πλέι οφ, αφήνοντας χωρίς νίκη μακριά από την Κομοτηνή τους Θρακιώτες.

Καλύτερος ήταν ο Ατρόμητος που, χωρίς να εντυπωσιάσει, πέτυχε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, με τον Μαρσελίνιο να βάζει υποψηφιότητα ακόμα και για το τέρμα της χρονιάς. Ήταν το 21ο λεπτό. Ο Βραζιλιάνος έπιασε το σουτ αρκετά έξω από την περιοχή με το αριστερό και έστειλε τη μπάλα στα παραθυράκι της εστίας για το 1-0.

Το 2-0 προήλθε από την πίεση του Ναπολεόνι στην άμυνα, με τον Ιταλό να κλέβει λίγο έξω από την περιοχή από τον Εμπόου και τον Ουμπίντες να παίρνει την πάσα για το δεύτερο γκολ του Ατρομήτου με ωραίο πλασέ.

Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ, Καράσκο (Γκαρσία 65′), Κατσουράνης, Λαζαρίδης, Κοντοές, Κιβρακίδης, Μαρσελίνιο (Κούρος 77′), Δημούτσος (Μπάλλας 65′), Ουμπίντες, Ναπολεόνι, Νάστος.
Πανθρακικός: Αθανασιάδης, Μελίσσης (Μάρτινς 54′), Τσουμάνης (Ίγκορ 61′), Ποτουρίδης, Τζάνης, Μεχία, Ντιγκινί, Εμπόου, Μπαϊκαρά, Κάσες (Μπάλδα 80′), Βιγιαφάνε.